Reklama
piątek, 22 listopada 2024 10:53
Reklama

Rozdroża Tradycji zapraszają na potańcówkę i warsztaty - 5-6 października

  • Źródło: Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA
Rozdroża Tradycji zapraszają na potańcówkę i warsztaty - 5-6 października

Źródło: Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA

 

 

 

 

Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA zaprasza na kolejne wydarzenia z cyklu ROZDROŻA TRADYCJI.
W najbliższy weekend: sobotę i niedzielę (5-6 października) w Baobabie (ul. Krakowskie Przedmieście 39b) odbędą się warsztaty skrzypcowe, zajęcia taneczne oraz otwarta potańcówka na dechach. Tradycyjnie wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy ([email protected]).ROZDROŻA TRADYCJI – warsztaty skrzypcowe, taneczne i potańcówka (5-6.10.2024)
Miejsce: Baobab, ul. Krakowskie Przedmieście 39b w Lublinie.

Warsztaty skrzypcowe w ramach projektu Rozdroża Tradycji, które poprowadzi Maciej Filipczuk

Harmonogram zajęć: (warsztaty skrzypcowe zakładają obecność uczestników, również na warsztatach tańca i potańcówce w niedziele 6. października):
- 5.10 (sobota)
godz. 10.00 - 14.00 – warsztaty skrzypcowe – sala 2 p.
godz. 16.00 - 19.00 – warsztaty skrzypcowe – sala 2 p.
- 6.10 (niedziela)
godz. 10.00 - 13.00 – warsztaty skrzypcowe – sala 2 p.
godz. 15.00 - 17.00 – warsztaty tańca – możliwość dołączenia grupy skrzypcowej

ARCHESTRA to warsztaty prowadzone przez skrzypka Macieja Filipczuka, skierowane przede wszystkim do skrzypków z możliwością towarzyszenia innych instrumentów (basy, bębenek, suka biłgorajska, klarnet). Osoby zainteresowane tradycją pogłębią tu swoją wiedzę o muzyce regionu oraz indywidualne umiejętności gry na instrumentach. W ramach warsztatów uczestnicy na koniec weekendowych zajęć zagrają na potańcówce.  Zadaniem prowadzącego jest stworzenie przyjaznej atmosfery i takiego podziału zadań muzycznych, aby każdy mógł współtworzyć muzyczny zespół, bez względu na umiejętności.

Maciej Filipczuk – skrzypek, uczeń wiejskiego mistrza Kazimierza Mety. W swoich poszukiwaniach muzycznych skupia się na przekazie bezpośrednim mistrz–uczeń oraz zgłębia tajniki dawnych melodii i technik wykonawczych z Lubelszczyzny, Mazowsza, Kielecczyzny. Muzykant grający w formie in crudo do tańca oraz lider i współtwórca wielu projektów artystycznych inspirowanych muzyką tradycyjną. Stypendysta Ministra Kultury w ramach projektów „Mazurek Vulgaris", „MetaMuzyka" i „Arche Vivum".

Warsztaty taneczne i POTAŃCÓWKA (z muzyką na żywo), które poprowadzi Agata Turczyn.

Harmonogram zajęć:
-6.10 (niedziela)
13.30-14.30 – warsztaty – Rozgrzewka taneczna
15.00-17.00 – warsztaty – Laboratorium tańca
18.00-20.00 – potańcówka z akompaniamentem Macieja Filipczuka i jego warsztatowiczów, z prowadzeniem tańca przez Agatę Turczyn

Zajęcia prowadzone w ramach Lubelskiego Domu Tańca będą składać się z dwóch modułów. Pierwszego, skierowanego głównie do osób, które jeszcze nie miały do czynienia z tańcem tradycyjnym i drugiego, rozwijającego wiedzę i umiejętności tych, którzy już tańczą. Będą to:
- „Rozgrzewka taneczna” to zajęcia przeznaczone zarówno dla osób początkujących, które dzięki temu poznają podstawowe kroki najpopularniejszych tańców tradycyjnych oraz zasady zachowania w sytuacji tanecznej, jak i dla osób zaawansowanych, które potraktują je jako wstęp/rozgrzewkę do drugiej części warsztatów.
Warsztaty służą nie tylko nauce, ale i ośmieleniu oraz zachęceniu do tego, by brać udział w potańcówkach. Postaramy się poczuć rytm popularnych tańców tradycyjnych i oswoić sytuację poruszania się po parkiecie, by móc czerpać radość z tańca i zabawy z nim związanej. Dowiemy się, jakich zasad powinniśmy przestrzegać, jak możemy urozmaicić taniec oraz przekonamy się, że nawet bez dogłębnej znajomości kultury tanecznej możemy dobrze się bawić.
- „Laboratorium tańca” - wykorzystując przykłady regionalnych odmian tańca, indywidualnych stylów ich tańczenia czy konkretnych zabaw tanecznych pochodzących z różnych części Lubelskiego, spróbujemy wspólnie zastanowić się, jak mogły niegdyś wyglądać dawne wesela czy zabawy taneczne. Nauczymy się kroków i figur wybranych tańców, śpiewu, który czasami im towarzyszył, jak i postaramy się przygotować do samodzielnego prowadzenia przykładowych zabaw. Zależy nam na tym, by uczestnicy włączyli się w proces wspólnego wypróbowania i wypracowania takich wersji tańców czy zabaw, które mogą być potem wykorzystywane podczas potańcówek. Proponowany przez nas repertuar będzie więc konfrontowany z doświadczeniami i pomysłami osób biorących udział w zajęciach.

Agata Turczyn — kulturoznawczyni, folklorystka. Od kilkunastu lat związana ze środowiskiem muzyki tradycyjnej. Zajmuje się śpiewem i tańcem tradycyjnym – zarówno na polu teoretycznym, jak i praktycznym; współtworzy też działania edukacyjne skierowane do dzieci. Pracuje w Pracowni ds. Kultury Tradycyjnej Warsztatów Kultury w Lublinie, organizując jej program całoroczny oraz koordynując Jarmark Jagielloński realizowany w ramach Festiwal Re:tradycja — Jarmark Jagielloński.
Muzyka na żywo w wykonaniu uczestników warsztatów z Maciejem Filipczukiem.

Zapisy na warsztaty: [email protected], wstęp bezpłatny.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze