Pieczarka, dawniej rarytas na stołach elit, dziś jest nieodłącznym elementem każdej polskiej kuchni. Kiedyś luksusowy dodatek, teraz dostępna przez cały rok, w każdym sklepie i w przystępnej cenie. To właśnie ona zdobyła serca zarówno profesjonalnych szefów kuchni, jak i miłośników domowych potraw.
Kampania „Europejskie pieczarki, ukryty skarb” już drugi rok promuje zdrowe odżywianie w 9 europejskich krajach, a Polska jest liderem w produkcji tych wyjątkowych grzybów. Dzięki rosnącej popularności diet roślinnych, pieczarka ma szansę stać się gwiazdą każdej kuchni. Wspomniana zmiana kulinarnych upodobań nie musi zakładać całkowitego wykluczenia mięsa z diety, a raczej kieruje naszą uwagę w stronę najbardziej wartościowych produktów spożywczych jakimi są warzywa, owoce i właśnie grzyby. To dzięki pomysłowości i kulinarnej wyobraźni można z pieczarek wyczarować prawdziwie królewskie dania. Ich chrupkość, orzechowo-cytrusowy aromat, ciekawa tekstura i smak umami sprawiają, że tak skutecznie konkurują z mięsem. Dodatkowo, obecność beta-glukanu czyni ją sprzymierzeńcem w walce o zdrowie - wspiera układ krążenia, reguluje poziom cukru i dba o prawidłową pracę jelit.
Polska odkrywa nowy skarb. Dlaczego pieczarka to must-have w każdej lodówce?
O niezaprzeczalnych wartościach pieczarek wiele mogą powiedzieć zawodowi kucharze, ale przede wszystkim ich producenci. Amadeusz Jachimowicz, przedsiębiorca, podkreśla, że „pieczarki są prawdziwym skarbem w kuchni. Dzięki swojemu delikatnemu smakowi i miękkiej teksturze idealnie komponują się zarówno w daniach mięsnych, jak i wegetariańskich. Ich kulinarne zastosowanie jest niemal nieograniczone. Co więcej, pieczarki są niskokaloryczne i bogate w białko, co czyni je świetnym wyborem dla osób dbających o zdrowie. Są również źródłem witamin z grupy B, witaminy D oraz minerałów, takich jak selen, potas i miedź. Spożywanie pieczarek wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego, zdrowie kości i kondycję skóry”.
Producentka pieczarek Kamila Boś idzie jeszcze dalej twierdząc, że pieczarki potrafią wręcz uzależniać. „Pieczarki warto jeść, bo są przede wszystkim smaczne i posiadają dużo wartości odżywczych. Namawiam do jedzenia surowych pieczarek, aby poczuć ich aromatyczny smak” - z entuzjazmem dodaje rolniczka z Mazowsza.
Ambasadorzy kampanii stawiają pieczarki na równi z najważniejszymi produktami w polskich lodówkach. Monika Mrozowska wspomina swoje dziecięce fascynacje zapiekankami i pierogami z pieczarkami, przenosząc je do nowoczesnej kuchni. Grzegorz Łapanowski, ekspert kulinarny, przypomina, że oprócz klasycznych białych pieczarek, warto sięgać po brązowe, o intensywnym smaku oraz portobello - idealne do grillowania i faszerowania.
„Relatywnie mało znane są zdrowotne aspekty konsumpcji pieczarek - kojarzymy je głównie jako dodatek do mięs - tymczasem okazuje się, że dzięki swojemu aromatowi, intensywnemu smakowi, miłej konsystencji i niewielkiej kaloryczności (zaledwie około 29 kcal na 100 g) mogą stanowić one istotny element zbilansowanej diety. Inne wrażenie dają cienko pokrojone plasterki wrzucone na sam koniec do zupy - dające lekki - orzechowy i świeży aromat, a inne grubsze plastry mocno obsmażone na rozgrzanym tłuszczu do pięknej złocistej barwy” - inspiruje smakoszy znany kucharz.
Dbających o zdrową zbilansowaną dietę, do jeszcze częstszego spożywania pieczarek zachęcić może fakt, że ten polski produkt jest dostępny niemal w każdym sklepie, cena jego jest zachęcająca, a produkowany lokalnie gwarantuje wyjątkową świeżość. W przeciwieństwie do owoców lub warzyw, których smakowitość zmienia się wraz z porami roku, pieczarka swoją jakością nie zawodzi nigdy. Jest równie atrakcyjna w piękny wiosenny dzień jak i w listopadowe popołudnie. Warto więc jej się odwdzięczyć dobrym miejscem w lodówce i wieloma kulinarnymi przepisami.
Serowo-pieczarkowe galette
Składniki na 4 porcje
- 1 opakowanie gotowego ciasta kruchego
- 1 por
- 400 gmieszanki białych i brązowych pieczarek
- 30 ml oliwy z oliwek
- 10 ml masła
- 30 g startego parmezanu
- 200 g sera Gorgonzola / niebieskiego sera
- 1 jajko, ubite
- sól i pieprz do smaku
Wykonanie
- Rozgrzej patelnię na średnim ogniu i dodaj odrobinę masła i oliwy z oliwek. Posiekaj pora i smaż go do momentu, gdy zmięknie, będzie słodko pachnieć i delikatnie się zarumieni. Zdejmij pora z patelni.
-Zwiększ ogień pod patelnią na wysoki, dodaj kolejną odrobinę oleju i masła oraz tyle grzybów, aby wypełniły dno patelni. Smaż grzyby przez dwie minuty (bez mieszania), a następnie obróć je, aby usmażyć drugą stronę na kolor złocistobrązowy. Zdejmij je z patelni i powtórz opisane czynności aż do przesmażenia całości grzybów.
- Pozostaw pora i grzyby do ostygnięcia, a następnie wymieszaj je z parmezanem. Skosztuj nadzienia i dopraw do smaku solą i pieprzem.
- Umieść rozwinięte ciasto na blasze do pieczenia. Pokrusz niebieski ser pleśniowy na ciasto i rozprowadź go, pozostawiając 4 cm marginesu wokół krawędzi. Wyłóż mieszankę pora i grzybów na serowe ciasto, w dalszym ciągu pozostawiając brzegi wolne. Teraz złóż brzegi do środka i posmaruj je ubitym jajkiem.
- Piecz w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180°C przez 40 minut lub do uzyskania złocistej barwy.
Przepis i zdjęcie ze strony https://europeanmushrooms.eu/pl/
Komentarze