Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie oraz Zakarpacki Wojewódzki Szpital Kliniczny im. A. Nowaka w Użhorodzie zakupią specjalistyczny sprzęt do leczenia chorób układu krążenia i chorób wymagających leczenia neurochirurgicznego, w szczególności ofiar wojny. Wartość inwestycji to blisko 2,9 mln euro, a obie placówki przystępują właśnie do realizacji tego polsko-ukraińskiego projektu współpracy transgranicznej pomiędzy dwoma placówkami medycznymi.
– Przede wszystkim bardzo się cieszę, że uczestniczymy w projekcie tak bardzo niezbędnym dla naszego szpitala. Trwająca na Ukrainie wojna sprawiła, że do naszej placówki trafiło już kilka tysięcy rannych żołnierzy. Do ich leczenia potrzebujemy nowoczesnego sprzętu medycznego. Mamy dobrych lekarzy, wysokiej klasy specjalistów, ale brakuje nam właśnie aparatury – mówił goszczący w Lublinie Jurij Jacyna, dyrektor Zakarpackiego Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego im. A. Nowaka w Użhorodzie.
Szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie oraz placówka w Użhorodzie zakupią systemy obrazowania angiografii do hybrydowych operacji sercowo-naczyniowych. Jest to szczególnie istotne w czasie wojny, kiedy znacznie wzrasta liczba obrażeń ciała, w tym częściej zdarzają się rany klatki piersiowej i serca. Takie urazy bardzo często prowadzą do złożonych powikłań sercowo-naczyniowych, które wymagają natychmiastowej interwencji. Szpital w Użhorodzie tylko w okresie 2022-2023 leczył 3203 ofiary wojny, z czego 1083 było hospitalizowanych.
Z kolei w Polsce choroby układu krążenia stanowią poważne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia, gdyż są główną przyczyną wszystkich zgonów (ok. 35 proc.). W samym tylko województwie lubelskim choroby kardiologiczne są pierwszą przyczyną zgonów (239 na 100 tys. mieszkańców).
– Program Interreg pozwolił nam na wspólne złożenie projektu, określiliśmy z naszymi ukraińskimi partnerami najistotniejsze potrzeby. Doszliśmy do wniosku, że chirurgia małoinwazyjna z zakresu radiologii zabiegowej jest tą dziedziną, która wymaga szczególnego wsparcia. Pieniądze zostały już przyznane, teraz przystępujemy do procedury przetargowej na zakup sprzętu – powiedział Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.
Partner z Ukrainy zyska także nowy sprzęt do laboratorium diagnostycznego kliniki. Obecne wyposażenie techniczne laboratorium diagnostycznego do badań nie spełnia rosnących potrzeb szpitala w Użhorodzie w zakresie liczby testów, szybkości, dokładności i przestarzałego formatu raportowania.
Ponadto w projekcie przewidziano organizację seminariów i konferencji, które mają zapewnić wzrost wiedzy ukraińskich i polskich lekarzy w temacie operacji hybrydowych oraz chorób sercowo-naczyniowych. W ramach współpracy pomiędzy szpitalami przewidziano również działania podnoszące poziom wiedzy personelu medycznego w zakresie diagnostyki i leczenia ofiar konfliktów zbrojnych u partnera polskiego oraz wiedzy personelu medycznego partnera ukraińskiego na temat leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego.
– Zakup nowego sprzętu i poszerzenie wiedzy lekarzy zapewni mieszkańcom Lublina i Użhorodu wyższą jakość świadczonych usług medycznych. Diagnozy będą przeprowadzane szybciej, a leczenie będzie bardziej zaawansowane technologicznie, zmniejszając dysproporcje w dostępie do opieki medycznej po obu stronach granicy polsko-ukraińskiej – mówi dyrektor Piotr Matej.
Zakup nowoczesnego sprzętu to efekt projektu pn. „Cross-border Interaction for Modern Diagnostic & Therapeutic Approaches at Regional Hospitals of Lublin Voivodeship and Zakarpattia”, który jest realizowany w ramach programu Interreg NEXT PL-UA. Warto dodać, że projekt przygotowany przez specjalistów z lubelskiego szpitala został wybrany spośród 115 złożonych wniosków aplikacyjnych (łącznie w ramach projektu CROSSDIAM wybrano 20 projektów).
Komentarze