Reklama
wtorek, 24 grudnia 2024 00:11
Reklama

„Spotkajmy się” – wydarzenia kulturalne dla mieszkańców Lublina.

  • Źródło: rzecznik prasowy UM Lublin

Źródło: archiwum UM Lublin

Zbliża się finał konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Wyniki poznamy 25 września podczas konferencji prasowej organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aby podziękować mieszkańcom Lublina za dotychczasowe zaangażowanie w proces starań o tytuł ESK 2029, pod hasłem „Spotkajmy się", w środę (18 września) zapraszamy na program bezpłatnych wydarzeń kulturalnych. Wśród nich, m.in. „Pokazy Wody i Ognia", spotkania literackie i warsztaty.

Starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 to dla Lublina wyjątkowy czas oparty na dialogu między różnymi środowiskami, kulturami i pokoleniami, pomiędzy tradycją a nowoczesnością. RE:UNION, hasło przewodnie naszej aplikacji, przeniknęło wszystkie dziedziny życia miasta, wyzwalając ogromną energię i potencjał naszych środowisk twórczych, wsłuchujących się w potrzeby Lublinianek i Lublinian. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania do konkursu. Szczególne podziękowania kieruję do mieszkanek i mieszkańców naszego miasta, którzy podzielili się swoimi pomysłami na Lublin w 2029 roku. Aby docenić Państwa zaangażowanie w ten ważny dla miasta proces przygotowaliśmy specjalny program wydarzeń kulturalnych, które odbędą się już w najbliższą środę. Serdecznie zachęcam do udziału i wspólnego celebrowania tego wyjątkowego czasu. Spotkajmy się w Lublinie – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Zapraszamy mieszkańców Lublina w środę (18 września) do udziału w wydarzeniach, które odbędą się pod hasłem „Spotkajmy się". Warsztaty, koncerty, wystawy, spektakl, turnieje, fireshow, pokazy highline freestyle czy joga – to tylko wybrane aktywności, jakie czekają tego dnia na uczestniczki i uczestników. Miłośniczki i miłośnicy literatury będą mogli wziąć udział w spotkaniu, podczas którego zaplanowano czytanie fragmentów książki „Czasy miedzi" Slobodana Šnajdera. To pozycja, która już niebawem ukaże się nakładem wydawnictwa Warsztatów Kultury w Lublinie, będąca z jednej strony sagą rodzinną, a z drugiej powieścią historyczną toczącą się w Sławonii na początku XX w. Wydarzenie odbędzie się o godz. 19.00 w patio Warsztatów Kultury. Z kolei na fanki i fanów muzyki alternatywnej czeka koncert „Piernikowski w Strefie Innych Brzmień". W muzyczną podróż, która rozpocznie się o godz. 20.15 w patio klubu Bałagan, zaprasza poznański kompozytor, producent muzyczny, autor tekstów i MC, jeden z najbardziej charakterystycznych i nowatorskich artystów we współczesnej muzyce elektronicznej w Polsce.

Mieszkańcy Lublina będą mogli również obejrzeć wystawę na Placu Litewskim, prezentującą wybrane działania podejmowane w ramach starań Lublina o tytuł ESK, a także uczestniczyć w improwizowanym spektaklu „W Ostatniej Chwili..." w Teatrze Starym, na który zaprasza Grupa Poławiacze Pereł Improv Teatr. Kulminacyjnym punktem tego wyjątkowego dnia będą „Pokazy Wody i Ognia", czyli widowiska światło-woda-dźwięk na fontannie multimedialnej połączone z fireshow przygotowanym przez Fundację Sztukmistrze. Początek spotkania na Placu Litewskim zaplanowano na godz. 19.00. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Konkurs na Europejską Stolicę Kultury zrodził się 40 lat temu w Grecji. Coroczne obchody ESK w kolejnych europejskich miastach miały służyć wzmocnieniu integracji Unii Europejskiej oraz prezentacji dorobku kulturowego poszczególnych krajów należących do wspólnoty. Każda Europejska Stolica Kultury przygotowuje roczny program obchodów ukazujący potencjał kulturotwórczy miasta, regionu, kraju oraz jego międzynarodowe i europejskie konteksty. Do tej pory tytuł uzyskało ponad 60 miast. W Polsce został przyznany dwukrotnie – w 2000 roku otrzymał go Kraków (w trybie pozakonkursowym), a następnie w ramach konkursu Wrocław, który celebrował Europejską Stolicę Kultury w 2016 roku.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przechodni, wybrane polskie miasto otrzyma go w roku 2029. Konkurs odbywa się dwuetapowo. Wszystkie miasta konkurujące o tytuł na 2029 rok musiały złożyć swoje aplikacje do 15 września 2023 roku. Pierwszy, 60-stronicowy dokument zarysowywał organizacyjne i finansowe możliwości realizacji programu. Po ocenie komisji międzynarodowych ekspertów wybrana została krótka lista finałowa kandydatów – miast, które przeszły do drugiego etapu konkursu, na którą razem z Lublinem zakwalifikowały się Bielsko-Biała, Katowice i Kołobrzeg. Komisja zdecyduje o wyborze ESK na podstawie oceny aplikacji finałowych, zawierających pełne opisy propozycji programowych, a także bezpośredniej ich prezentacji. O tym, kto zostanie Europejską Stolicą Kultury 2029, dowiemy się 25 września br. Wyboru zwycięskiego miasta dokonuje się na pięć lat przed rokiem obchodów, po czym następuje kilkuletni proces przygotowań. W 2029 roku wspólnie z polskim miastem tytuł będzie dzieliło również wybrane w drodze konkursu miasto ze Szwecji.
 


Podziel się
Oceń

Komentarze