Reklama
sobota, 11 stycznia 2025 11:35
Reklama

Zasadzą drzewa na 550-lecie istnienia Województwa Lubelskiego.

  • Źródło: rzecznik prasowy UMWL

Źródło: archiwum UMWL

Znamy organizacje pozarządowe zasadzą nowe drzewa w ramach otwartego konkursu ofert „ZasadźMY 550 drzew!”. Na ten cel Samorząd Województwa Lubelskiego wyasygnował 130 tys. złotych. Dziś nastąpiło podpisanie czterech z pięciu umów między wykonawcami a Województwem Lubelskim, które reprezentował wicemarszałek Marek Wojciechowski.

Choć w lipcu informowaliśmy o akcji nasadzeń 550 drzew na 550-lecie istnienia Województwa Lubelskiego, to decyzją Zarządu Województwa Lubelskiego pieniądze trafią do pięciu wykonawców, którzy upiększą nasze miasta łącznie o 690 drzew. Nasadzenia pojawią się w Krasnymstawie, Kraśniku, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie. Akcjom tym będą towarzyszyły działania edukacyjne skierowane do lokalnej społeczności. 

Tyle się mówi o suszy, o zbyt małej liczbie drzew w miastach, dlatego Województwo Lubelskie wychodzi temu problemowi naprzeciw. Posadzimy kilkaset nowych drzew w miastach powyżej 8 tys. mieszańców. Jestem pod wrażeniem Państwa zaangażowania w akcję, która w zamyśle miała nawiązywać do 550-lecia Województwa Lubelskiego, a dzięki Waszej gospodarności liczba drzew, które zostaną zasadzone, osiągnęła pułap 690 sztuk. W dodatku całej tej akcji będą towarzyszyły działania edukacyjne dla różnych grup – przedszkolaków, uczniów i seniorów. Jest to zadanie niezwykle potrzebne w naszym regionie podkreślał wicemarszałek Marek Wojciechowski.

Wykonawcami zadania zleconego przez Województwo Lubelskie są: Fundacja Pszczoły i Drzewa, która w Lublinie i Świdniku zasadzi łącznie 110 drzew, Fundacja Odzyskaj Środowisko, która zajmie się posadzeniem 200 drzew w Kraśniku, Inicjatywa Lokalna Między Drzewami posadzi we Włodawie 50 drzew, LOT Krasnystaw - Wrota Roztocza zasadzi 230 drzew w Krasnymstawie a Stowarzyszenie Sąsiedzi - 100 drzew w Lubartowie.

 Konkursowe zadanie będzie polegać na zorganizowaniu co najmniej jednej akcji sadzenia rodzimych gatunków drzew na terenie województwa lubelskiego połączonej z edukacją ekologiczną mieszkańców w obrębie miast powyżej 8 tys. mieszkańców. Nasadzenia będą realizowane m.in. na działkach będących własnością samorządów lokalnych, przydrożnych pasach zieleni, przy obiektach sportowych i terenach wspólnot mieszkaniowych.

Każda sadzonka musi mieć wysokość co najmniej 120 cm (w części nadziemnej) i zostanie posadzona bezpośrednio do gruntu (nie w donicach).


Podziel się
Oceń

Komentarze