Reklama
sobota, 11 stycznia 2025 11:41
Reklama

ROZDROŻA TRADYCJI warsztaty skrzypcowe, taneczne i potańcówka (6-7.09.2024)

  • Źródło: Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA

Źródło: Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA



Warsztaty skrzypcowe w ramach projektu Rozdroża Tradycji, które poprowadzi Maciej Filipczuk

Tym razem tematem będzie repertuar Ignacego Bednarza z Nowej Wsi k. Tomaszowa Lubelskiego. Melodie Ignacego Bednarza to wyzwanie nawet dla zaawansowanych skrzypków. Znajdą się jednak też proste krakowiaki czy polka, a także możliwość sekundowania dla mniej zaawansowanych. Będziemy wspólnie wsłuchiwać się w melodie jednego z wirtuozów skrzypiec tradycyjnych i wdrażać do własnej praktyki zaczerpnięte od Ignacego Bednarza niuanse ornamentacyjne i rytmiczne.

Harmonogram zajęć: (warsztaty skrzypcowe zakładają obecność uczestników, również na warsztatach tańca i potańcówce w niedziele 7. września)
-06.09 (piątek)
godz. 10.00 - 14.00 - warsztaty skrzypcowe
godz. 16.00 - 19.00 - warsztaty skrzypcowe
-07.09 (sobota)
godz. 10.00 - 13.00 - warsztaty skrzypcowe Maciej Filipczuk
godz. 14.00 - 17.00 - granie do warsztatów tańca godz. 18.00 - 20.00- granie na potańcówce

Maciej Filipczuk - skrzypek, uczeń wiejskiego mistrza Kazimierza Mety. W swoich poszukiwaniach muzycznych skupia się na przekazie bezpośrednim mistrz–uczeń oraz zgłębia tajniki dawnych melodii i technik wykonawczych z Lubelszczyzny, Mazowsza, Kielecczyzny. Muzykant grający w formie in crudo do tańca oraz lider i współtwórca wielu projektów artystycznych inspirowanych muzyką tradycyjną. Stypendysta Ministra Kultury w ramach projektów „Mazurek Vulgaris", „MetaMuzyka" i „Arche Vivum".

Ignacy Bednarz – urodzony w roku 1908, zmarł w 1980 r. Wraz z bratankiem Antonim Bednarzem (ur. w 1927 r.) przez wiele lat tworzył kapelę, grającą w tradycyjnym dla Lubelskiego składzie – skrzypce i bęben z talerzem. Był samoukiem, a tradycyjnych melodii uczył się jako dziecko, słuchając gry utytułowanych wiejskich muzykantów. Oprócz działalności w Kapeli Bednarzy z Nowej Wsi k. Tomaszowa Mazowieckiego muzykował także na organach – przez kilkadziesiąt lat był organistą w parafii Podhorce. Kapela pod jego przewodnictwem zdobyła liczne nagrody – m.in. Nagrodę im. Oskara Kolberga w 1979 r, a także I miejsce na OFKiŚL w Kazimierzu Dolnym w roku 1975. Ignacy Bednarz jako solista na tymże festiwalu otrzymał „Basztę" trzy lata później.

Warsztaty taneczne i POTAŃCÓWKA (z muzyką na żywo), które poprowadzi Agata Turczyn.

Harmonogram zajęć:
-7.09 (sobota)
13.30-14.30 – warsztaty - Rozgrzewka
15.00-17.00 – warsztaty - Laboratorium
18.00-20.00 – potańcówka

Zajęcia prowadzone w ramach Lubelskiego Domu Tańca będą składać się z dwóch modułów. Pierwszego, skierowanego głównie do osób, które jeszcze nie miały do czynienia z tańcem tradycyjnym i drugiego, rozwijającego wiedzę i umiejętności tych, którzy już tańczą. Będą to:
- „Rozgrzewka taneczna” to zajęcia przeznaczone zarówno dla osób początkujących, które dzięki temu poznają podstawowe kroki najpopularniejszych tańców tradycyjnych oraz zasady zachowania w sytuacji tanecznej, jak i dla osób zaawansowanych, które potraktują je jako wstęp/rozgrzewkę do drugiej części warsztatów.
Warsztaty służą nie tylko nauce, ale i ośmieleniu oraz zachęceniu do tego, by brać udział w potańcówkach. Postaramy się poczuć rytm popularnych tańców tradycyjnych i oswoić sytuację poruszania się po parkiecie, by móc czerpać radość z tańca i zabawy z nim związanej. Dowiemy się, jakich zasad powinniśmy przestrzegać, jak możemy urozmaicić taniec oraz przekonamy się, że nawet bez dogłębnej znajomości kultury tanecznej możemy dobrze się bawić.
- „Laboratorium tańca” - wykorzystując przykłady regionalnych odmian tańca, indywidualnych stylów ich tańczenia czy konkretnych zabaw tanecznych pochodzących z różnych części Lubelskiego, spróbujemy wspólnie zastanowić się, jak mogły niegdyś wyglądać dawne wesela czy zabawy taneczne. Nauczymy się kroków i figur wybranych tańców, śpiewu, który czasami im towarzyszył, jak i postaramy się przygotować do samodzielnego prowadzenia przykładowych zabaw. Zależy nam na tym, by uczestnicy włączyli się w proces wspólnego wypróbowania i wypracowania takich wersji tańców czy zabaw, które mogą być potem wykorzystywane podczas potańcówek. Proponowany przez nas repertuar będzie więc konfrontowany z doświadczeniami i pomysłami osób biorących udział w zajęciach.



Zapisy na warsztaty: [email protected], wstęp bezpłatny.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze