Przy Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych powstaną pracownie robotyczne i cobotyczne oferujące specjalistyczne szkolenia i kursy. Miasto Lublin podpisało umowę z Forum Automatyki i Robotyki Polskiej o partnerstwie w utworzeniu Branżowego Centrum Umiejętności (BCU) w dziedzinie robotyki. Wartość projektu wyniesie ponad 13,5 mln zł.
– Robotyka jest niewątpliwie zawodem przyszłości, cieszącym się już teraz ogromnym zapotrzebowaniem w różnych branżach i sektorach gospodarki. Z kolei Branżowe Centra Umiejętności to placówki edukacyjne nowego typu, które znacznie wykraczają poza dotychczasowe schematy kształcenia zawodowego i szkolenia. Dlatego w partnerstwie z Forum Automatyki i Robotyki Polskiej zdecydowaliśmy się na realizację wspólnego przedsięwzięcia łączącego robotykę z nowoczesną edukacją. Mamy nadzieję, że oferta BCU przy Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych okaże się atrakcyjna nie tylko dla uczniów, studentów i nauczycieli, ale również wszystkich osób zainteresowanych swoim rozwojem i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Podpisana umowa o partnerstwie polega na wspólnej realizacji przedsięwzięcia „Utworzenie i funkcjonowanie Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie robotyki przy Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie". Głównym jego celem jest utworzenie i wsparcie funkcjonowania placówki adresowanej do uczniów szkół prowadzących kształcenie zawodowe, studentów, nauczycieli zawodu, pracowników danej branży chcących uzupełnić wiedzę i kwalifikację oraz osób, które chcą się przekwalifikować.
W ramach utworzenia BCU zostanie wyremontowana część pomieszczeń istniejącego budynku warsztatów szkolnych ZSTK z przeznaczeniem na wykorzystanie do praktycznej nauki zawodu BCU. Powstanie i zostanie wyposażonych 5 pracowni specjalistycznych: pracownia cobotyczna, 2 pracownie robotyczne z robotami przemysłowymi, pracownia VR oraz pracownia robota edukacyjnego, m.in. w sprzęt i oprogramowanie do tworzenia materiałów edukacyjnych. Ponadto w ramach przedsięwzięcia, Branżowe Centrum Umiejętności otrzyma wsparcie poprzez realizację działań w zakresie działalności edukacyjno-szkoleniowej, przede wszystkim szkoleń branżowych dla uczniów i studentów w zakresie programowania cobotów, robota przemysłowego dla początkujących, obsługi i programowania autonomicznych robotów AMR, a także modelowania 3D i obsługi drukarki 3D. Zakłada się również przeprowadzenie szkolenia branżowego dla osób dorosłych w zakresie obsługi i serwisowania robotów przemysłowych – kurs dla Służb Utrzymania Ruchu oraz kurs dla Integratorów oraz szkolenia branżowe dla nauczycieli kształcenia zawodowego. W ramach projektu szkolenia obejmą minimum 200 uczestników, w tym 120 osób dorosłych niebędących nauczycielami kształcenia zawodowego, 60 osób młodych, 20 osób będących nauczycielami kształcenia zawodowego.
Więcej szczegółów na temat projektu i planowanych kursów, zajęć i działalności innowacyjno-rozwojowej dostępnych jest pod linkiem.
Ofertę Branżowych Centrów Umiejętności wyróżnia ogólnopolski charakter, wyspecjalizowanie w danej dziedzinie zawodowej oraz to, że są strukturalnie związane z ogólnopolską organizacją branżową właściwą dla tej dziedziny zawodowej. Z kolei robotyka obecnie ma wiele zastosowań m.in. w przemyśle do automatyzacji procesów technologicznych, np. motoryzacyjnym, spożywczym, farmaceutycznym czy elektronicznym; firmach usługowych, które oferują rozwiązania oparte na robotyce, np. logistyce, transporcie, medycynie, edukacji czy rozrywce; firmach badawczo-rozwojowych, które tworzą nowe technologie i innowacje związane z robotyką, np. w dziedzinie sztucznej inteligencji, mechatroniki, biomedycyny czy kosmonautyki. Technicy-robotycy są specjalistami, którzy zajmują się projektowaniem, budowaniem, programowaniem i obsługą robotów.
Uruchomienie Branżowego Centrum Umiejętności planowane jest od stycznia 2025 r, zaś realizacja projektu nastąpi do 30 czerwca 2026 r. Całkowita wartość przedsięwzięcia wyniesie 13,5 mln zł netto.
To już druga placówka w Lublinie o podobnym charakterze. W styczniu 2024 roku, w partnerstwie Gminy Lublin z Polskim Towarzystwem Mieszkaniowym Lublin powstało Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie prace budowlane w Państwowych Szkołach Budownictwa i Geodezji im. Hieronima Łopacińskiego. Placówka jest ważnym składnikiem tworzącym tzw. trójkąt wiedzy: szkoła-uczelnia-pracodawcy w zakresie rozwoju branży budowlanej.
Komentarze