- Życzę, abyście potrafiły nieść chorym światło pomocy – zwrócił się do absolwentek pielęgniarstwa i położnictwa KUL podczas ich uroczystego „czepkowania" prof. Michał Zembala. Pełnomocnik Rektora KUL ds. klinicznych, rozwoju badań i nauk medycznych przypomniał zgromadzonym na dyplomatorium pielęgniarsko-położniczym, że jakość pomocy niesionej pacjentom opiera się na współdziałaniu wszystkich zawodów medycznych.
Na Wydziale Medycznym po raz pierwszy w historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów absolwentkom studiów I stopnia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo. Dyplom odebrało aż 51 absolwentek, w tym 7 otrzymało świadectwo ukończenia studiów z wyróżnieniem. Wraz z dyplomatorium odbyła się uroczystość czepkowania, wprowadzająca absolwentki do grupy zawodowej poprzez symboliczne założenie czepka pielęgniarskiego i położniczego oraz złożenie ślubowania.
– Ponad 100 lat temu Florencja Nightingale, która była działaczką społeczną podczas wojny krymskiej niosła chorym światło. To właśnie światło stało się symbolem nowoczesnego pielęgniarstwa. Wam i nam wszystkim medykom bardzo życzę niesienia tego światła rozumianego jako pomoc choremu. Życzę współdziałania między wszystkimi zawodami medycznymi: między pielęgniarkami a lekarzami, czy między pielęgniarkami a ratownikami, żebyśmy byli scaleni, żebyśmy mówili jednym głosem dla dobra chorego – mówił pełnomocnik Rektora KUL ds. klinicznych, rozwoju badań i nauk medycznych prof. Michał Zembala.
Głos zabrał także prorektor ds. misji i cyfryzacji dr hab. Adam Zadroga, prof. KUL, który zwrócił uwagę na wartości zawodu pielęgniarki i położnej, które są zbieżne z misją Uniwersytetu.
– KUL zawsze na pierwszym miejscu stawiał troskę o drugiego człowieka. Wasz wybór zawodu, będącego synonimem poświęcenia i oddania, stanowi świadectwo wartości, którym służy uniwersytet – powiedział prof. Zadroga.
– Wybraliście państwo najpiękniejszy zawód na świecie, który nie tylko przynosi satysfakcję, ale daje przede wszystkim ogromne możliwości rozwoju – zwróciła się do absolwentek pielęgniarstwa i położnictwa przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Lublinie Dorota Flis.
Jednym z ważniejszych momentów dyplomatorium było uroczyste złożenie ślubowania pielęgniarsko-położniczego, poprowadzone przez dyrektor Instytutu Nauk o Zdrowiu Wydziału Medycznego KUL dr Kingę Kulczycką, po którym odśpiewano hymn pielęgniarski.
Do wartości niesionych przez uniwersytet nawiązała także przedstawicielka tegorocznych absolwentek, dyplomowana pielęgniarka Anna Jaśkowska: – Dziś, kiedy opuszczamy mury KUL, stajemy się ambasadorami wartości, które tu zdobyłyśmy.
Natomiast absolwentka położnictwa Anna Grygiel zwróciła uwagę na wysoką jakość zdobytej wiedzy, której zdecydowanie sprzyja praca w małych grupach oraz kształcenie pod okiem doświadczonej kadry medycznej, łączącej pracę akademicką z praktyką szpitalną.
Pielęgniarstwo KUL to pierwszy kierunek z zakresu nauk o zdrowiu utworzony na KUL. Zostało uruchomione w roku akademickim 2019/2020 i od samego początku cieszy się dużą popularnością. Studenci mogą się kształcić w trybie studiów stacjonarnych I i II stopnia oraz studiów niestacjonarnych II stopnia. Natomiast położnictwo KUL I stopnia zostało uruchomione w roku akademickim 2021/2022.
Komentarze