Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 16:11
Reklama

Trzy pytania do... Bożeny Lisowskiej, nowej posłanki do Sejmu RP z KO.

  • Źródło: redakcja

Źródło: archiwum poseł Bożeny Lisowskiej

- Pani Poseł zaledwie kilka dni temu objęła Pani mandat poselski. Jak Pani, doświadczony samorządowiec czuje się w nowej roli?
 


 

Od 2010 roku miałam zaszczyt pełnić mandat radnej Sejmiku Województwa Lubelskiego i jest to czas wystarczający , aby dobrze poznać jak funkcjonuje samorząd oraz jak należy znowelizować polskie prawo, aby usprawnić pewne procedury.
 

Jednocześnie będąc przez kilka lat reprezentantem strony samorządowej w Związku Województw RP, Radzie Działalności Pożytku Publicznego oraz Radzie Dialogu z Młodym Pokoleniem mogłam poznać oczekiwania zarówno strony pozarządowej czyli organizacji pozarządowych, podmiotów ekonomii społecznej, jaki i reprezentacji młodzieży, jakich zmian i działań oczekują od samorządu. Wchodząc do Sejmu RP te doświadczenia mam z tyłu głowy i chcę komunikować się z posłankami i posłami, aby przekonać ich do nowelizacji prawa, ustaw samorządowych oraz ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie.
 


 

- Pani pierwsze sejmowe oświadczenie dotyczyło właśnie spraw samorządowych. Czy może Pani rozwinąć temat raportowania przez JST i udziału w nim obywateli?
 


 

Wywodzę się z samorządu, czuję się z krwi i kości samorządowcem, dlatego moje pierwsze oświadczenie poselskie właśnie dotyczyło spraw samorządowych. Wygłosiłam je w czerwcu - miesiącu, w którym we wszystkich samorządach organom wykonawczym udzielane są absolutoria i prezentowane raporty o stanie Jednostek Samorządu Terytorialnego, nad którymi powinny według ustawodawcy odbywać się dyskusje z udziałem mieszkańców wspólnot lokalnych. Takie dyskusje odbywają się w gminach z udziałem radnych gmin, mieszkańców, organizacji pozarządowych, a po dyskusjach udzielane jest votum zaufania dla gminy. Niestety wymóg zebrania 1 tys. podpisów mieszkańców nie pozwala na ich aktywny udział i zabieranie głosu podczas  sesji sejmiku poświęconych tym raportom. Dlatego poprosiłam o wspólne działanie na rzecz zmiany i zmniejszenia liczby wymaganych podpisów, aby dyskusja nad zmiana była prawdziwym narzędziem partycypacji i dialogu obywatelskiego. 
 

.
 

- Czy lubelskie może liczyć na Pani wsparcie? W Lublinie odbyła się kilka dni temu  konferencja Mateusza Morawieckiego i samorządowców PIS w sprawie zagrożeń, które dla rozwoju lubelskiego niesie nowy projekt CPK.
 


 

Jestem rodowitą Lublinianką , tu się urodziłam i oczywistą sprawą jest, że jako posłanka Ziemi Lubelskiej będę zabiegała o rozwój, nowe inwestycje i wsparcie dla Lublina i województwa. Wśród moich priorytetów będzie oczywiście zabieganie o tworzące miejsca pracy nowe inwestycje, o wspieranie wszystkich szczebli samorządu w realizowaniu proponowanej przez rząd polityki mieszkaniowej, w tym tanich mieszkań na wynajem, komunalnych budowanych w trybie budownictwa społecznego, tak aby z naszego regionu nie wyjeżdżali "za pracą" młodzi mieszkańcy. Mamy na ten cel deklarowane z KPO środki, jak również z Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Widzę tu ogromną szansę, aby zatrzymać młodych w naszym województwie dobrą ofertą mieszkaniową. Żyjemy w bardzo niespokojnych czasach . Obecnie Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, która zezwala na budowę bez pozwolenia przydomowych schronów do 35 m kw., a także przydomowych ukryć doraźnych zarówno obywatelom, jak i podmiotom gospodarczym. Opiniowałam tą ustawę jako przewodnicząca Zespołu do spraw Gospodarki, Rozwoju i Samorządu Terytorialnego RDPP, gdzie strona społeczna wnosiła o jej  jak najszybszą nowelizację, by Polki i Polacy mogli sami zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo. 
 

Dlatego będę jeździła w teren i rekomendowała tą ustawę wśród mieszkańców. 
 

W Lublinie moje biuro poselskie będzie funkcjonowało na ul. Krakowskie Przedmieście 54, ale, aby być bliżej mieszkańców Lubelszczyzny i ich potrzeb  zamierzam otworzyć dwa biura pomocnicze w Świdniku i Lubartowie. 
 

Jeżeli chodzi o Centralny Port Komunikacyjny -  to partia Prawa i Sprawiedliwości wykorzystywała i próbuje nadal wykorzystywać ten temat politycznie. Natomiast rząd Donalda Tuska powołał pełnomocnika ds CPK doktora Macieja Laska, który opracował raport , w którym  podszedł bardzo merytorycznie  do tej inwestycji. Na pewno wszyscy posłowie Ziemi Lubelskiej będą pracować, aby nasz region był aktywnie włączony w sieć tych połączeń i nowoczesnej komunikacji.
 

Moimi priorytetami nadal pozostaną współpraca z seniorkami i seniorami, młodzieżą, osobami z niepełnosprawnościami i wszystkimi osobami, które potrzebują wsparcia.
 


 


 


 


 


 


Podziel się
Oceń

Komentarze