W piątek, 5 lipca br., na bramie koszar na Majdanku w Lublinie stawiło się 130 ochotników, którzy w te wakacje postanowili założyć mundur. Najbliższe szesnaście dni rekruci spędzą na szkoleniu wojskowym w ramach projektu „Wakacje z WOT” z 2 Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej.
Na Lubelszczyźnie, już po raz szósty, rozpoczęły się „Wakacje z WOT”. To nietypowa propozycja spędzenia wakacyjnej przerwy w nauce czy pracy. Nazwa projektu niech jednak nikogo nie zmyli, gdyż nie chodzi tu o formę wypoczynku. To propozycja wojskowego szkolenia adresowana głównie do pełnoletnich uczniów, nauczycieli i studentów. Z wakacyjnych terminów może skorzystać każdy mieszkaniec naszego regionu, który chce zdobyć nowe umiejętności, poprawić kondycję lub zrealizować swoje marzenia o wojsku. Programowo „Wakacje z WOT” nie różnią się od innych szkoleń tego typu organizowanych w Wojskach Obrony Terytorialnej. Prowadzone są dwa rodzaje szkoleń: podstawowe, 16-dniowe dla osób, które nie mają doświadczenia wojskowego oraz szkolenie wyrównawcze, 8-dniowe dla żołnierzy rezerwy.
Jak przebiega szkolenie?
Pierwsze dni szkolenia podstawowego upływają pod znakiem dopełnienia niezbędnych formalności. Rekruci pobierają umundurowanie i wyposażenie indywidualne - hełm, buty, plecak piechoty, śpiwór i karimatę. Przechodzą szkolenia instruktarzowe oraz egzamin ze prawności fizycznej. Każdy kolejny dzień to intensywny trening wojskowy. Przyszli Terytorialsi muszą zapoznać się z podstawami żołnierskiego rzemiosła, w tym przede wszystkim z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią oraz elementami taktyki. Uczą się podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, ewakuacji rannego, pracy z mapą i łączności. Ostatni dzień szkolenia to tzw. „pętla taktyczna” czyli sprawdzian zdobytej wiedzy i umiejętności. Wszyscy, którzy pomyślnie ukończą szkolenie, złożą uroczystą przysięgę, która odbędzie się 20 lipca br. w Radzyniu Podlaskim. Następnie zasilą jeden z pięciu batalionów 2 LBOT – w Lublinie, Dęblinie, Bezwoli, Kraśniku i Zamościu.
Komentarze