środa, 16 października 2024 02:18
Reklama

Czy Lublin może być miastem samowystarczalnym energetycznie? - rozmowa z Andrzejem Wojewódzkim, sekretarzem Miasta Lublin

Już jutro Konferencja Energia dla Lubelskiego w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Początek godz. 10.00 To ostatnie chwile, by zarejestrować się na stronie www.energiadlalubelskiego.pl A dzisiaj rozmowa z Andrzejem Wojewódzkim, Sekretarzem Miasta Lublin na temat stopnia zaangażowania miasta w transformację energetyczną.
  • Źródło: Biuro Prasowe Prezydenta Miasta Lublin
Czy Lublin może być miastem samowystarczalnym energetycznie?  - rozmowa z Andrzejem Wojewódzkim, sekretarzem Miasta Lublin

Źródło: archiwum UM Lublin


Kilka dni temu Miasto Lublin otrzymało nagrodę za zajęcie II miejsca w kategorii Efektywność Energetyczna w konkursie Innowacyjny Samorząd 2024. Za co jury konkursu doceniło Miasto Lublin?
W tegorocznej edycji konkursu „Innowacyjny Samorząd 2024" naszemu miasto przyznano II miejsce za współpracę w ramach przedsięwzięcia badawczo-rozwojowego w obszarze efektywności energetycznej i racjonalizacji zużycia energii w obiektach miejskich. W ramach nagrodzonego projektu, w czterech wybranych budynkach Urzędu Miasta Lublin, zainstalowano innowacyjny system sterowania w formie modułów prognozowych, którego zadaniem było zmniejszenie zużycia ciepła dostarczanego do budynków na potrzeby centralnego ogrzewania. W ramach podpisanej umowy m.in.  z Politechniką Lubelską, podjęliśmy współpracę w zakresie wspólnego przedsięwzięcia badawczo-rozwojowego w obszarze efektywności energetycznej i racjonalizacji zużycia energii w istniejących i projektowanych obiektach miejskich. Zawarcie umowy umożliwiło Politechnice Lubelskiej prowadzenie części planowanych prac badawczo-rozwojowych w istniejących i administrowanych przez Wydział Organizacji Urzędu Miasta Lublin obiektach. Politechnika Lubelska, w uzgodnieniu z nami, wyselekcjonowała budynki, w których zainstalowano innowacyjny system sterowania prognozowego dostawą ciepła w formie modułów prognozowych. Są to budynki zlokalizowane przy ul. Lipowej 27, pl. Litewskim 1, ul. Wieniawskiej 14 oraz pl. Łokietka 1, w których dotychczasowe sterowanie dostawą ciepła realizowane było jedynie poprzez regulatory pogodowe, które pozwalały na ciągłą i płynną dostawę ciepła, jednakże uzależniały pracę urządzeń grzewczych jedynie od temperatury zmierzonej na zewnątrz budynku, a tym samym z opóźnieniem regulowały dostawę ciepła. Natomiast sterowanie prognozowe uwzględnia z wyprzedzeniem potrzeby cieplne danego budynku, wpływ korzystnych warunków atmosferycznych oraz profil zachowania użytkowników i w ten sposób zwiększa efektywność działania całej instalacji centralnego ogrzewania, generując przy tym oszczędności zużycia ciepła przy zachowaniu komfortu cieplnego użytkowników.

Czy tak duże miasto jak Lublin ma szanse być miastem samowystarczalnym energetycznie?
Osiągnięcie całkowitej samowystarczalności energetycznej tak dużego miasta jakim jest Lublin to procesem skomplikowanym, jednak podejmujemy działania, które dążą do osiągnięcia tego celu w szerokim horyzoncie czasowym. W tym kierunku wykorzystywane są odnawialne źródła energii, energia produkowana jest w kogeneracji oraz podnoszona jest efektywność energetyczna budynków, urządzeń i pojazdów. Dążenie do samowystarczalności energetycznej w naszym mieście jest realizowane wielosektorowo, m.in. w zakresie gospodarki komunalnej, transportu publicznego, poprawy efektywności energetycznej budynków i realizowania nowych inwestycji w wysokim standardzie energetycznym.

Jakimi inwestycjami w tym zakresie może pochwalić się Miasto Lublin?
Doskonałym przykładem dążenia do samowystarczalności energetycznej jest Oczyszczalnia Ścieków "Hajdów", która wykorzystuje biogaz oczyszczalniany w procesie wysokosprawnej kogeneracji oraz instalacje fotowoltaiczne do zaspokojenia potrzeb energetycznych. W 2022 roku osiągnięto 85% pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną i stale są prowadzone działania mające na celu osiągnięcie pełnej samowystarczalności energetycznej oczyszczalni. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie Sp. z o.o. ma również w planach budowę źródeł produkujących oraz magazynujących energię elektryczną, m.in. instalację fotowoltaiczną o mocy ok. 300 kWp o zakładanej rocznej produkcji energii ok. 300 MWh, dostawę i montaż dwóch zespołów kogeneracyjnych o zakładanej rocznej produkcji energii ok. 1300 MWh oraz budowę magazynów energii - magazyn biogazu lub magazyn energii elektrycznej.

Nie sposób nie wspomnieć o konsekwentnej polityce miasta ukierunkowanej na poprawę efektywności systemu ciepłowniczego i wdrażanie inteligentnych rozwiązań w tym obszarze. Lubelski system ciepłowniczy jest zarządzany przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A., które eksploatuje 469 km sieci ciepłowniczych i ponad 2500 węzłów, dostarczając ciepło do przeszło 75% gospodarstw domowych i ogrzewając blisko 250 tys. mieszkańców. Do zmniejszenia zużycia energii pierwotnej, ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i strat ciepła prowadzi kompleksowa modernizacja i rozbudowa systemu ciepłowniczego - wymiana rur na preizolowane i grupowych węzłów cieplnych na indywidualne. Udział rurociągów preizolowanych w sieci ciepłowniczej wynosi ponad 82%. Do pracy urządzeń ciepłowniczych wykorzystywana jest również energia z oze. Od 2018 r. na dachach budynków biurowych LPEC S.A. pracują panele PV o mocy ok. 40 kW. W 2023 r. dołączyło do nich 13 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 342 kW zlokalizowanych na budynkach technicznych, w których znajdują się podstacje cieplne. Energia elektryczna z oze wykorzystywana jest również do zasilania pojazdów elektrycznych we flocie spółki. Po zrealizowaniu powyższych inwestycji, LPEC S.A. dysponuje łączną mocą wytwórczą oze ok. 400 kWp.

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze