Reklama
piątek, 22 listopada 2024 08:06
Reklama

Prezydent Andrzej Duda gościem Samorządowego Kongresu Trójmorza.

  • Źródło: rzecznik prasowy UMWL
Prezydent Andrzej Duda gościem Samorządowego Kongresu Trójmorza.

Źródło: archiwum UMWL

 

Drugi dzień Samorządowego Kongresu Trójmorza otworzył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Na Kongres przyjechał Prezydent RP Andrzej Duda, który po raz kolejny objął wydarzenie patronatem honorowym. Kolejni szefowie regionów przystąpili do Sieci Regionów Trójmorza.

Inicjatywa Trójmorza (3SI) jest projektem zainicjowanym w 2015 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji, którego strategicznym celem jest zachowanie oraz wzmocnienie jedności Unii Europejskiej i przestrzeni euroatlantyckiej. Do Inicjatywy Trójmorza należy łącznie 13 państw: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Grecja, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. W tym roku w IV Samorządowym Kongresie Trójmorza uczestniczy ponad 900 uczestników z 20 krajów.

Inicjatywa trójmorska ma już prawie dziesięć lat i dalej będzie trwała, bo jest koniecznością dziejową. Sto dwadzieścia milionów ludzi w trzynastu krajach ma prawo funkcjonować w oparciu o równe prawa w Unii Europejskiej. Ten potencjał ma nam pozwolić szybciej dogonić stare kraje Unii. Budujemy tę wspólnotę, inspirujemy się i łączmy dla dobra całej zjednoczonej Europypodkreślał marszałek Jarosław Stawiarski. 

Następnie do uczestników Kongresu skierował słowo Prezydent RP Andrzej Duda.

Kongres to wydarzenie niezwykle wartościowe i istotne w kontekście dalszego rozwoju Inicjatywy Trójmorza, która została zaprojektowana przede wszystkim jako platforma współpracy gospodarczej i infrastrukturalnej, jednak w sposób na tyle elastyczny, że jesteśmy w stanie z powodzeniem rozwijać jej wymiar samorządowy. Z uznaniem pragnę odnieść się do osiągnięć województwa lubelskiego jako regionu pozostającego w europejskiej awangardzie inspirowania nowych kierunków rozwoju współpracy Trójmorskiej. Cieszę się, że konsekwentnie rozwijają Państwo Kongres, który na stałe wpisał się już w kalendarz Inicjatywy Trójmorza i który z roku na rok przyciąga coraz więcej samorządowców, przedstawicieli biznesu szczebla lokalnego i regionalnego, a także przedstawicieli innych krajów spoza obszarów Inicjatywy. Najistotniejsza jest jednak treść, którą twórczo wzbogacają Państwo agendę współpracy Trójmorza – stworzyli państwo dwie nowe instytucje: „Sieć Regionów Trójmorza” oraz „Sieć Uniwersytetów Trójmorza”. Gratuluję tych pomysłów zacieśniania współpracy i z całego serca życzę sukcesów w realizacji ambitnych zamierzeńmówił Prezydent RP Andrzej Duda.

Decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy jubileuszowy Szczyt oraz Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza w 2025 r. odbędą się w Polsce. Dziesięć lat rozwoju formatu trójmorskiego pozwala na sformułowanie ocen tej współpracy: co się udało? Jakie są największe sukcesy Inicjatywy Trójmorza? Jakich niepowodzeń doświadczyła Inicjatywa i jakie wnioski zostały z tego wyciągnięte? Uczestnicy panelu poszukiwali priorytetów polskiego przewodnictwa w Inicjatywie Trójmorza w najbliższym roku.

Po oficjalnej sesji otwarcia przyjęto nowych członków do Sieci Regionów Trójmorza. Sieć Regionów Trójmorza została zainaugurowana w czerwcu 2021 roku poprzez podpisanie Deklaracji Lubelskiej. Dziś współpracę tę tworzy już 25 regionów z 7 krajów: Polski, Bułgarii, Węgier, Litwy, Rumunii, Słowacji oraz Ukrainy.

Sygnatariuszami umowy przystąpienia do Sieci są w tym roku: 

  • Grygorii Nedopad – Przewodniczący Wołyńskiej Rady Obwodowej (Ukraina);
  • Andrii Karaush – Przewodniczący Rówieńskiej Rady Obwodowej (Ukraina);
  • Volodymyr Bolieshchuk – Pierwszy Wiceprzewodniczący Tarnopolskiej Rady Obwodowej (Ukraina);
  • Artem Lysohor – Przewodniczący Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej – Administracji Wojskowej (Ukraina) online;
  • Grygorii Didenko – Przewodniczący Odeskiej Rady Obwodowej (Ukraina) online.

Przystąpienie do Sieci Regionów Trójmorza pozwala na realizację wspólnych projektów z różnych dziedzin: gospodarki, infrastruktury, ochrony środowiska, cyfryzacji oraz edukacji i nauki. Ukraińskie regiony przyłączają się do Sieci na zasadzie partnerów stowarzyszonych.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze