Reklama
piątek, 22 listopada 2024 09:06
Reklama

Już za 2 dni w Lublinie spotkają się samorządowcy z 12 krajów Trójmorza - rozmowa z Jarosławem Stawiarskim Marszałkiem Województwa Lubelskiego.

  • Źródło: redakcja
Już za 2 dni w Lublinie spotkają się samorządowcy z 12 krajów Trójmorza - rozmowa z Jarosławem Stawiarskim Marszałkiem Województwa Lubelskiego.

Źródło: archiwum UMWL

Panie Marszałku przed nami kolejna edycja Samorządowego Kongresu Trójmorza. Jakie tematy zdominują tegoroczny Kongres?

 

Rzeczywiście, już po raz czwarty Lublin będzie miejscem spotkania i ciekawych dyskusji na temat współpracy, i ściślejszej integracji regionów Europy Środkowo-Wschodniej.

Z pewnością będziemy podkreślać rolę szlaku Via Carpatia i zastanawiać się, jak dobrze wykorzystać dla rozwoju naszych regionów potencjał tkwiący w tym przedsięwzięciu. W dyskusjach panelowych poruszymy kwestie infrastruktury, a ponadto zajmiemy się kwestiami bezpieczeństwa energetycznego, które pozostają cały czas niezwykle aktualne. 

Nośnym tematem w przestrzeni publicznej w ostatnim czasie jest sztuczna inteligencja. Narzędzie to staje się ważnym elementem życia społecznego, wpływa na zmiany zachodzące w wielu branżach, a więc w perspektywie długoterminowej może spowodować przemodelowanie funkcjonowania wielu obszarów życia gospodarczego. Chcemy zatem bliżej przyjrzeć się temu zjawisku, dostrzegając zarówno szanse i możliwości, jakie otwiera, jak również wskazać jego potencjalne niebezpieczeństwa dla życia społecznego i indywidualnego.

Spoglądając w przyszłość, nie można jednak zatrzymać się jedynie na kwestiach technologicznych, dlatego ważnym komponentem kongresu będzie Forum Młodych. To oni już niedługo będą decydowali o obliczu Europy i świata. Planujemy zatem włączyć młodzież do rozmów na temat tworzenia Europy przyszłości.

Chcemy wspierać studentów również w ich aspiracjach naukowych i zawodowych, dlatego częścią kongresu jest Sieć Uniwersytetów Trójmorza. To narzędzie ożywienia wymiany naukowej, zacieśnienia międzynarodowej współpracy uniwersyteckiej i realizacji innowacyjnych projektów i badań naukowych. Warto podkreślić, że w tym roku do sieci dołączą nowe uczelnie partnerskie.

Kogo możemy spodziewać się w tym roku?

Podczas tegorocznej edycji Samorządowego Kongresu Trójmorza spodziewamy się blisko 700 osób z 12 krajów. Będziemy gościć przedstawicieli najwyższych władz państwowych, regionalnych, ekspertów, naukowców oraz przedsiębiorców, m.in. z Litwy, Słowacji, Bułgarii, Chorwacji, Łotwy, Rumunii, Ukrainy, Mołdawii, ale także Argentyny i Grecji. Uczestnicy będą mogli nawiązać cenne kontakty oraz poznać najnowsze trendy i innowacje. Wieczorem podczas Gali Regionów Trójmorza wręczone zostaną nagrody dla firm i osobowości. Uroczystym koncertem z muzyką grecką powitamy również nowo przyjętą do inicjatywy Grecję.

 

Dlaczego tak ważne jest w tych czasach, by samorządy Trójmorza prowadziły ze sobą dialog?

Warto pamiętać, że Inicjatywa Trójmorza obejmuje 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej: Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Austrię, Słowenię, Chorwację, Rumunię i Bułgarię. Kraje te zamieszkuje 112 mln osób, co stanowi 1/3 populacji całej Unii Europejskiej. To ogromny potencjał i wielkie, niewykorzystane do końca możliwości. My skupiamy się na tym, by zbliżać do siebie poszczególne samorządy poprzez realizację wspólnych projektów. Z regionami Europy Środkowej łączy nas wspólna historia, ale też podobne problemy, np. w obszarze niedostatecznie rozwiniętej infrastruktury. To dobre podłoże, by myśleć o wspólnych przedsięwzięciach. Kongres to także forum do nawiązania przyjaźni, ale też wzmacniania więzi na poziomie współpracy międzyregionalnej. Ważnym elementem programu są spotkania przedsiębiorców w ramach Forum Gospodarczego. Zaplanowane seminaria będą poświęcone inteligentnym specjalizacjom, takim jak żywność wysokiej jakości, zielona gospodarka, zdrowe społeczeństwo, cyfrowe społeczeństwo, technologie materiałowe, procesy produkcyjne i logistyczne. Warto posłuchać, warto uczestniczyć – gorąco zapraszam.


Podziel się
Oceń

Komentarze