O „Chłopskim Zielonym Ładzie“ we Wspólnej Polityce Rolnej oraz inicjatywie „Tarcza Gospodarcza Wschód“ rozmawiali w Lublinie rolnicy i przedsiębiorcy na konferencji zorganizowanej przez Beatę Krzewińską – kandydatkę do Europarlamentu z listy Koalicji Obywatelskiej.
„Stoimy przed największym wyzwaniem dla całej społeczności światowej w przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu, o którym naukowcy ostrzegali, a które decydenci, jak i społeczeństwo, bagatelizowali” – mówi Wiesław Gryn. „Dzisiaj, jako rolnicy, widzimy pogłębiające się zmiany klimatyczne, którym musimy przeciwdziałać, a które będą dla nas największą próbą XXI wieku. Zjawiska te w pierwszym rzędzie dotkną rolnictwo, a w konsekwencji nas wszystkich, konsumentów. Do tej pory wojny toczyły się najczęściej o władzę i energię. Główne problemy przyszłości będą dotyczyć zaopatrzenia społeczeństwa w wodę i żywność. Naprzemienne susze i gwałtowne opady zmuszają nas, rolników, do całkowitej zmiany spojrzenia na nawożenie, ochronę i agrotechnikę”.
Rolnicy zrzeszeni w Zamojskim Towarzystwie Rolniczym już 15 lat temu spotykali się z ekspertami od klimatu i wody, wypracowując metody produkcji rolnej, która przeciwdziała niesprzyjającym zjawiskom klimatycznym. Na bazie tych doświadczeń i praktyki powstał „Zielony Chłopski Ład”, zamojska metoda uprawy roślin stosowana już przez ok. 100 gospodarstw rolnych – liderów specjalizujących się w produkcji roślinnej.
W trakcie konferencji zaprezentowano mapę trzech zbiorników na terenie Lubelszczyzny w pokładach kredowych, czyli zawierających bardzo czystą wodę. Powinny być wykorzystywane do celów bytowych i przemysłu spożywczego. Są to największe zbiorniki wody pitnej w Polsce, które są główną przesłanką do osiedlania się tutaj, życia oraz wychowywania następnych pokoleń z pewnością, że wody nie zabraknie.
„Zadbajmy o nasz wspólny skarb” – mówi Beata Krzewińska, właścicielka firmy Agro-Euro Consulting, od lat współpracująca z rolnikami z województwa lubelskiego, kandydatka do Parlamentu Europejskiego.
Beata Krzewińska zaprezentowała też projekt „Tarcza Gospodarcza Wschód”.
„Wschodnia część Unii Europejskiej wymaga szczególnej uwagi i wsparcia w kontekście działań Putina” – mówi Beata Krzewińska - „Chcę zaproponować stworzenie programu „Tarcza Gospodarcza Wschód”, który będzie skupiał się na rozwoju gospodarczym Regionów. Zwiększa się tutaj ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego zależy mi na dotacjach i wsparciu dla lokalnych przedsiębiorców z sektora MŚP, dotacjach i działaniach na rzecz przyciągania dużych inwestorów oraz promocji innowacji . Program ten obejmowałby również inwestycje w infrastrukturę (transport, energię, infrastrukturę krytyczną, łączność) oraz również inwestycje w bezpieczeństwo żywnościowe dla sytuacji zagrożenia wojennego. Wzmocnienie gospodarki wschodnich regionów UE przyczyni się do zrównoważonego rozwoju całej Unii, zwiększy solidarność między państwami członkowskimi i pozwoli na pełniejsze wykorzystanie potencjału naszej Lubelszczyzny.”
Komentarze