Reklama
środa, 22 stycznia 2025 05:52
Reklama

Trzy pytania do..... Bożeny Lisowskiej, kandydatki do PE z listy KO.

Bożena Lisowska, wieloletnia radna Sejmiku Województwa Lubelskiego startuje do Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Obywatelskiej z pozycji nr 6.
  • Źródło: redakcja

Źródło: Bożena Lisowska

-Jest Pani samorządowcem z wieloletnim doświadczeniem. Jakie sprawy lubelskiego i Polski Wschodniej uważa Pani za najważniejsze do rozpatrzenia na gruncie Unii Europejskiej?
 

9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego i uważam, że ze względu na sytuację geopolityczną są ważniejsze niż te sprzed 5 lat. Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna wywołana agresją Rosji na Ukrainę, nadal nie uruchomiliśmy na dużą skalę środków z KPO na odbudowanie naszego kraju po pandemii. a dodatkowo czeka nas wiele wyzwań związanych z zieloną transformacją, migracjami czy potrzebą pilnych inwestycji w energetykę. W tym kontekście są 3 najważniejsze wyzwania dla Parlamentu Europejskiego w nowej kadencji: pierwsze to nowy fundusz na obronność, drugie - skuteczne monitorowanie wdrażania środków z KPO oraz rekonstrukcja Zielonego Ładu do kształtu akceptowalnego przez społeczeństwo.
 

- Coraz częściej mówimy o wojnie hybrydowej, którą prowadzi Rosja, o niebezpieczeństwie cyberataków. Jakie działania powinien podjąć Parlament Europejski, by zabezpieczyć społeczeństwo Unii Europejskiej?
 

Rosja od wielu lat korzysta z wielu narzędzi, aby destabilizować sytuację w Europie i używa do tego wrogich ataków w cyberprzestrzeni. Podobnie ma to miejsce w internecie i portalach społecznościowych, gdzie Rosja stosuje niedopuszczalne praktyki, aby wprowadzać opinię publiczną w błąd i siać defetyzm. O tego typu działaniach mówimy, że to wojna hybrydowa, a jej celem są domeny administracji publicznej, media, instytucje, firmy prywatne i zwykli użytkownicy. Powiązane z Kremlem grupy hakerskie wykorzystują każdą słabość i brak zabezpieczenia. Cyberataki realizują złożone cele i mają skutki zarówno polityczne, społeczne, a często też finansowe. Dlatego tak ważne jest przygotowanie kompleksowych narzędzi, aby uchronić Polskę i inne kraje UE przed takimi zachowaniami imperialnej Rosji. Polski rząd już zapowiada wydanie 3 mld złotych na cybertarczę. Europa musi wyprzedzać terrorystów wyspecjalizowanych w przestępstwach cybernetycznych i inwestować w ochronę cyberprzestrzeni.
 

- Czy Unia Europejska to tylko finanse i gospodarka?
 

Unia Europejska nie jest tylko wspólnotą dążącą do rozwoju gospodarczego i poprawy jakości życia jej mieszkańców, ale opiera się na uniwersalnych wartościach wspólnych wszystkim państwom członkowskim. Fundamentalne wartości to poszanowanie demokracji, wolności, praworządności i równości.  Unia chce wzmacniać i budować społeczeństwa i wspólnoty lokalne oparte na poszanowaniu praw człowieka, niedyskryminacji, pluralizmie i tolerancji. Wartości takie jak sprawiedliwość, solidarność oraz  poszanowanie godności osoby ludzkiej nie mają granic, a kiedy w kraju członkowskim są one łamane Komisja Europejska podejmuje adekwatne działania. Utożsamiam się z tymi wartościami i uważam też, że to one są podstawą zachowania pokoju w Europie od dziesiątek lat. Obawiam się jednak, że na listach do Parlamentu Europejskiego jest wielu eurosceptyków, którzy chcą wejść do Unii, aby "rozwalać ją od środka" i to jest niebezpieczny trend, który napawa mnie niepokojem. Dlatego tak ważne jest abyśmy 9 czerwca zagłosowali mądrze.
 


Podziel się
Oceń

Komentarze