Reklama
sobota, 11 stycznia 2025 02:00
Reklama

Miejscy przyrodnicy spotkają się w Ogrodzie Saskim.

  • Źródło: rzecznik prasowy UM Lublin

Źródło: archiwum UM Lublin

Jedno z najbardziej urokliwych zielonych miejsc w Lublinie – Ogród Saski znów stanie się przestrzenią dla wyjątkowego wydarzenia. W najbliższy piątek i sobotę (17 i 18 maja) odbędzie się tam kolejna, III edycja Festiwalu Przyrody, czyli spotkanie mieszkanek i mieszkańców Lublina ze środowiskiem przyrodników, miłośników natury oraz instytucjami i organizacjami zajmującymi się ochroną przyrody. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. 

 

Podczas dwudniowego wydarzenia uczestniczki i uczestnicy w każdym wieku będą mieli okazję poznać nieoczywisty świat miejskiej przyrody w naturalnej scenografii Ogrodu Saskiego. Szczególnie polecam rozmowy z ekspertami, przyrodnikami i miłośnikami natury, ludźmi pełnymi pasji. Z kolei najmłodszych zapraszam do wzięcia udziału w edukacyjnych wydarzeniach przygotowanych specjalnie dla nich. Chcemy dbać o komfort życia mieszkanek i mieszkańców, ich aktywny wypoczynek związany z naturą, co wpisuje się w nasze starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Dla takich spotkań trudno sobie wyobrazić bardziej odpowiednią przestrzeń niż najstarszy miejski park, będący enklawą bioróżnorodności oraz wyjątkowego bogactwa flory i fauny w samym centrum Lublina. Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tegorocznych spotkaniach z przyrodą – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

W tym roku organizatorzy zapraszają na spotkania m.in. z Adamem Wajrakiem, Andrzejem Kruszewiczem, Janem i Bożeną Walencikami i innymi znanymi pasjonatami przyrody. Wśród atrakcji znajdują się trzy koncerty multimedialne łączące muzykę na żywo z pokazem fotografii przyrodniczych, a także warsztaty przyrodnicze, fotograficzne, filmowe i malarskie, wystawy i prelekcje proekologiczne, strefy aktywności. Podczas tegorocznej edycji jeszcze większy nacisk położono na edukację najmłodszych i poznamy wyniki konkursu przeprowadzonego w ramach Festiwalu.

Festiwal Przyrody to zaproszenie dzikiej przyrody do środowiska miejskiego, która jest często jego niedocenianym, ale jakże ważnym elementem. To również możliwość kontaktu z ludźmi pełnymi pasji, którzy często poświęcili całe życie, by poznawać naturę i utrwalić jej piękno na zdjęciach, filmach lub w słowie pisanym. To przestrzeń do wymiany myśli i wiedzy łącząca środowisko ekspertów przyrodników i miłośników natury. To w końcu wspaniała możliwość spędzenia czasu z rodziną, przyjaciółmi w bliskości z otaczającą nas, niesamowitą naturą i udział w uczcie, jaką stanowią koncerty łączące dwa światy – dźwięk i obraz; muzykę na żywo z fotografiami ukazującymi różnorodność i piękno świata przyrody. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja spełni Państwa oczekiwania. Dziękujemy bardzo naszym tegorocznym Partnerom, bez których organizacja wydarzenia w takim wymiarze nie byłaby możliwa i dzięki którym wstęp na Festiwal może być bezpłatny. Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na to wielkie święto przyrody – mówi Kamil Stepuch z Fundacji Dla Przyrody.
 

W pierwszym dniu Festiwalu organizatorzy zapraszają uczniów szkół podstawowych z Lublina i okolic na warsztaty przyrodnicze. Już od rana w Ogrodzie Saskim będą się odbywać zajęcia o różnorodnej tematyce. O sowach opowie Romuald Mikusek, a Marcin Kostrzyński zaprezentuje autorskie filmy i opowieści o dzikiej przyrodzie. Zaplanowano także warsztaty plastyczne z utalentowanym ilustratorem dzikiej przyrody Markiem Kołodziejczykiem oraz zajęcia ornitologiczne z Marcinem Polakiem.

Także w piątek odbędą się koncerty multimedialne stanowiące zestawienie wybitnych artystów świata przyrody i świata muzyki. W muszli koncertowej zagrają wybitni soliści z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Lublinie, a ilustrację do muzyki na żywo stanowić będą wyróżnione w konkursie fotograficznym „Przyroda wokół nas" zdjęcia wykonane przez młodych obserwatorów przyrody. Na scenie pojawi się także zespół Wadada, zaś tło tego koncertu stanowić będą piękne fotografie przyrodnicze wykonane przez Renatę Bubrowiecką, Magdę i Łukasza Łukasików oraz Przemysława Kumorka

 

Podczas festiwalu będzie można wysłuchać reżysera Artura Homana, który od wielu lat zajmuje się zawodowo fotografią i filmem przyrodniczym. W czasie prelekcji będzie można poznać praktyczne rady, jak filmować i fotografować zwierzęta. O fotografowaniu przyrody zgodnie z prawem i etyką opowie przedstawiciel RDOŚ Lublin, natomiast Romuald Mikusek i Monika Klimowicz-Kominowska zaprezentują możliwości smartfona w poznawaniu i obserwowaniu przyrody. Wielu wielbicieli przyrody przyciągnie wystąpienie Andrzeja Kruszewicza, który zdradzi największe sekrety ptaków. Nie zabraknie ciekawych anegdot z bogatego doświadczenia dyrektora warszawskiego zoo. Wyjątkowym spotkaniem będzie także rozmowa z Janem i Bożeną Walencikami, twórcami uznawanych filmów przyrodniczych ukazujących piękno Puszczy Białowieskiej. Pojawi się także ceniony dziennikarz, przyrodnik i podróżnik, Adam Wajrak, który opowie o swoich doświadczeniach, spotkaniach z dzikimi zwierzętami i przemyśleniach na temat życia w otoczeniu przyrody.

Zwieńczeniem Festiwalu tradycyjnie już będzie multimedialny koncert z serii „Na strunach przyrody". Z muszli koncertowej wybrzmi jedno z najsłynniejszych dzieł muzyki klasycznej – cykl czterech koncertów skrzypcowych „Cztery pory roku" Antonia Vivaldiego w wykonaniu uznanej solistki Anny Wandtke – skrzypce i muzyków Orkiestry Stowarzyszenia Wschód Kultury. Muzyce towarzyszyć będzie pokaz zdjęć przyrodniczych Renaty Bubrowieckiej, Magdy i Łukasza Łukasików oraz Przemysława Kumorka.
 


 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze