Reklama
sobota, 18 stycznia 2025 10:01
Reklama

Tytuł doktora honoris causa dla światowej sławy naukowca od AI.

  • Źródło: rzecznik prasowy PL

Źródło: rzecznik prasowy PL

 

To 21. tytuł doktora honoris causa, który nada Politechnika Lubelska. Wyróżnienie otrzyma profesor Witold Pedrycz, który jest jedynym Polakiem, który znalazł się w gronie 1000 najlepszych naukowców świata według listy World’s TOP 2% Scientists 2020, ogłoszonej przez Stanford University. 

– Doktorat honorowy jest najwyższą godnością akademicką. To przede wszystkim ogromny wyraz uznania środowiska naukowego dla dorobku osoby, której taki tytuł zostaje nadany – mówi rektor prof. Zbigniew Pater. I dodaje: – Profesor Witold Pedrycz to uczony 
o międzynarodowym autorytecie, wybitny specjalista od sztucznej inteligencji, autor ponad 800 publikacji, a także osoba niezwykle zasłużona dla Politechniki Lubelskiej.

Tytuł doktora honoris causa jest zwieńczeniem trwającej od ponad 5 lat współpracy Profesora z Politechniką Lubelską. Profesor Pedrycz uczestniczy w kształceniu studentów informatyki, wspiera w rozwoju zawodowym młodą kadrę, bierze udział w badaniach.

O nadaniu tytułu doktora honoris causa profesorowi Pedryczowi zdecydował w jednomyślnym głosowaniu Senat uczelni. Jego członkowie określili dorobek naukowy, dydaktyczny 
i organizacyjny prof. Pedrycza jako wybitny. 

Przed nadaniem tytułu doktora honoris causa dorobek prof. Pedrycza ocenili też recenzenci. Byli to: prof. Janusz Kacprzyk z Instytutu Badań Systemowych Polskiej  Akademii Nauk, prof. Stanisław Kozielski z Politechniki Śląskiej oraz prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. 

Profesor Witold Pedrycz jest profesorem i kierownikiem Katedry Badań Kanadyjskich na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Uniwersytetu Alberty w Edmonton, AB, Kanada. Pracuje również w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk 
w Warszawie. 

Prowadzi badania w dziedzinie inteligencji obliczeniowej, obliczeń zorientowanych na człowieka, modelowania rozmytego, odkrywania wiedzy i eksploracji danych, sterowania rozmytego, w tym sterowników rozmytych, rozpoznawania wzorców, sieci neuronowych opartych na wiedzy, obliczeń relacyjnych, bioinformatyki i inżynierii oprogramowania. 

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Politechniki Lubelskiej odbędzie się w czwartek, 16 maja o godz. 11 w auli Wydziału Mechanicznego. 

Profesor Witold Pedrycz jest uznanym na świecie ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji i inteligencji obliczeniowej. Studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, gdzie zdobył wszystkie stopnie naukowe: magistra inżyniera w 1977 roku, doktora w 1980 roku i doktora habilitowanego w 1984 roku. W 2001 roku otrzymał tytuł profesora nauk technicznych w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk.

Od 1977 do 1990 roku profesor pracował na Wydziale Automatyki i Informatyki Politechniki Śląskiej. W tym czasie odbywał też staże na znanych uczelniach, takich jak Delft University of Technology w Holandii i University of Manitoba w Kanadzie. W 1990 roku przeprowadził się do Kanady i pracował na University of Manitoba, a później na University of Alberta. W 2009 roku został członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk. Od 2012 do 2017 roku pracował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, a od 2019 roku jest profesorem wizytującym na Politechnice Lubelskiej.

Profesor jest uznawany za autorytet w dziedzinie informatyki technicznej. Jego badania dotyczą obliczeń granularnych i zbiorów rozmytych, które są ważnymi koncepcjami 
w sztucznej inteligencji. Prace profesora Pedrycza mają duży wpływ na rozwój tej dziedziny, 
a jego teorie znalazły zastosowanie w wielu praktycznych rozwiązaniach, używanych 
w procesach decyzyjnych i przemyśle. Profesor Witold Pedrycz od lat współpracuje z naukowcami z całego świata prowadząc różne projekty badawcze m.in. w Australii, Chinach, Polsce, Singapurze, Tajwanie, we Włoszech i w krajach Ameryki Południowej, 

Profesor jest redaktorem czasopism naukowych, takich jak Information Sciences (wydawane przez Elsevier), WIREs on Data Mining and Knowledge Discovery (Wiley) oraz Journal of Granular Computing (Springer). Jest także aktywny w organizacji IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) biorąc udział w różnych komitetach, takich jak IEEE CIS Task Force on Explainable Fuzzy Systems oraz IEEE Frank Rosenblatt Award Committee.

Profesor Pedrycz to także świetny nauczyciel i mentor. Był promotorem 67 doktorantów, czyli osób chcących uzyskać stopień doktora, a także recenzentem ponad 120 dysertacji doktorskich, czyli prac naukowych. Opublikował ponad 800 prac. 

Profesor należy do grona najlepszych naukowców na świecie. Regularnie pojawia się na liście World’s TOP 2% Scientists, czyli wśród najlepszych 2% naukowców na świecie. W 2022 roku zajmował tam 779. miejsce. W kategorii Networking & Telecommunications był na 11. pozycji, a w kategorii Information & Communication Technologies na 25. Oznacza to, że jest jednym z najbardziej wpływowych ludzi w dziedzinie telekomunikacji i technologii informacyjnych.

Profesor Pedrycz zdobył wiele prestiżowych nagród i tytułów. Jest doktorem honoris causa dwóch uczelni: Azerbaijan State Oil and Industry University oraz Macao University of Science and Technology. Otrzymał także tytuły honorowego profesora na Hebei University w Chinach i School of Computer Science na Nottingham University w Wielkiej Brytanii. Należy do ważnych organizacji, takich jak Royal Society of Canada, Engineers Canada i International Society of Management Engineers.


Podziel się
Oceń

Komentarze