W zawodach użyteczno-bojowych dla specjalności celowniczy RPG i UKM udział wzięli reprezentanci wszystkich pięciu batalionów 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej tj. z Lublina, Dęblina, Białej Podlaskiej, Kraśnika i Zamościa. Reprezentacje składały się
4-osobowych zespołów – po dwóch celowniczych RPG i UKM. Organizatorem zawodów był 25 Zamojski Batalion Lekkiej Piechoty. Areną zmagań celowniczych był kompleks leśny w okolicach m. Wierzchowiny oraz strzelnica Hubale.
Jednym z elementów zawodów był marsz kondycyjny na orientację z elementami pętli taktycznej, podczas którego zawodnicy zgodnie ze swoimi specjalnościami musieli zmierzyć się z konkurencjami takimi jak: dostarczanie skrzynki z amunicją czołgając się, rozkładanie i składanie karabinu maszynowego UKM 2000, wizowanie ręcznego granatnika RPG-7, wykrywanie oraz określenie odległości do celu za pomocą przyrządów obserwacyjnych czy ładowanie taśmy nabojami.
Po zaliczeniu intensywnego marszu i wszystkich konkurencji zawodnicy przystąpili do sprawdzianu wiedzy o wojsku i etatowej broni. Głównym kryterium w klasyfikacji końcowej było zaliczenie wszystkich konkurencji i obecność żołnierzy obsług na każdym punkcie kontrolnym. Sędziowie oceniali, m.in. czas pokonania trasy, wyszkolenie taktyczne, wyszkolenie strzeleckie oraz sprawność fizyczną żołnierzy.
Tytuł najlepszej obsługi ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG i karabinu maszynowego UKM 2 Lubelskiej Brygady OT oraz puchar dowódcy brygady trafił do zespołu gospodarzy, czyli żołnierzy z 25 Zamojskiego Batalionu Lekkiej Piechoty. Drugie miejsce przypadło celowniczym z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty, a na trzecim miejscu uplasował się zespół z 24 Batalionu Lekkiej Piechoty z Kraśnika.
Celem zawodów użyteczno-bojowych, oprócz wyłonienia najlepiej wyszkolonych żołnierzy w specjalności wojskowej celowniczy RPG i celowniczy UKM, było sprawdzenie poziomu wyszkolenia oraz praktycznej realizacji działania obsług; wymiana doświadczeń pomiędzy żołnierzami z różnych batalionów; inspirowanie żołnierzy do podnoszenia i utrzymania wysokiego poziomu sprawności fizycznej, a także popularyzacja idei rywalizacji w szkoleniu bojowym.
Komentarze