Reklama
wtorek, 24 grudnia 2024 00:55
Reklama

Festiwal Sztuki Nad Rzeką | Warsztaty Kultury.

  • Źródło: Warsztaty Kultury w Lublinie

Źródło: Warsztaty Kultury w Lublinie

Festiwal Sztuki Nad Rzeką | Warsztaty Kultury 

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w portfolio Warsztatów Kultury, obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Tym razem organizatorzy zaproszą nas nie na Stare Miasto, a nieco dalej, na brzeg przepływającej przez centrum Lublina Bystrzycy. Przez całe lato spacer tym zielonym zakamarkiem miasta uatrakcyjnią nam instalacje artystyczne wykonane przez artystów i artystki.

W trakcie Festiwalu, niczym w letniej galerii sztuki, na świeżym powietrzu wśród zieleni, zaprezentowane zostaną instalacje artystyczne z obszaru sztuki współczesnej. Do ich realizacji zostali zaproszeni artyści i artystki posługujący się różnorodnymi mediami i technikami artystycznymi. Ich prace, zrealizowane specjalnie na tę okazję, wchodzić będą w dialog z otaczającą przestrzenią czy stanowić komentarz do aktualnych wydarzeń społecznych. 

–– W Festiwalu wezmą udział artystki i artyści z Polski pracujący w różnych mediach. Będą realizować obiekty, instalacje i inne prace site-specific zaprojektowane specjalnie na potrzeby Festiwalu, działając samodzielnie lub w kolektywach artystycznych. Ich nazwiska będziemy ujawniać systematycznie na naszych stronach i zapraszać Państwa do oglądania ich dzieł. Festiwal odbędzie się na trasie wzdłuż rzeki Bystrzycy pomiędzy dwoma zabytkowymi mostami inż. M. Lutosławskiego w Lublinie. To idealne wydarzenie dla osób, które poszukują inspiracji i chcą doświadczyć kontaktu z kulturą i naturą na własnych zasadach, przy szumie Bystrzycy w spokojny i niezobowiązujący sposób – opowiada Magdalena Linkowska z Warsztatów Kultury.


Jak zapewniają organizatorzy Festiwal Sztuki Nad Rzeką będzie prezentacją nowych trendów w sztuce w przestrzeni miejskiej, budowaniem poczucia wspólnoty kulturowej i zadawaniem pytań o naszą rolę w zmieniającym się świecie. Ma łączyć wysoką jakość artystyczną z eksperymentami w sztuce, troską o środowisko oraz pozwalać na bezpośredni kontakt z naturą.

– Pomysł na realizację Festiwalu narodził się z doświadczenia dwóch pokrewnych projektów Warsztatów Kultury: ogromnego w swojej skali przedsięwzięcia, jakim jest lubelska Noc Kultury oraz niszowego projektu skoncentrowanego na sztuce współczesnej pod nazwą Biopolis – Natura Miasta. Postanowiliśmy przekuć nasze wieloletnie doświadczenie w zakresie organizacji dużych wydarzeń kulturalnych oraz doświadczenia kuratorskie w zakresie prezentacji sztuki współczesnej w nowy projekt – dodaje Anna Gładysz - Jasińska z Warsztatów Kultury.

Uroczyste otwarcie Festiwalu z oprowadzaniem odbędzie się 1 czerwca 2024 r. o godzinie 19.00 na Moście im. Mariana Lutosławskiego (Most Kultury) w Lublinie. Instalacje będą dostępne do oglądania aż do października 2024 r. Można wybrać się samodzielnie lub wziąć udział w oprowadzaniu, na które organizatorzy będą regularnie zapraszać. 

Mapa instalacji, lista artystów, opisy prac oraz terminy oprowadzań wkrótce dostępne będą na stronie warsztatykultury.pl 

 

Informacje praktyczne
Otwarcie Festiwalu Sztuki Nad Rzeką z oprowadzaniem
Kiedy: 1 czerwca 2024, godz. 19.00 
Gdzie: start przy Moście Mariana Lutosławskiego (tzw. Most Kultury) w Lublinie
Dostępność:
Tłumaczenie na Polski Język Migowy (PJM).
Opisy instalacji dostępne w formie nagrań audio.
Opisy i informacje dostępne w języku angielskim i ukraińskim.
Wyciszający szum Bystrzycy.
Czas trwania spaceru wynosi od 1 do 1,5 godziny.
Wstęp wolny. Wystawa plenerowa.

 

Festiwal Sztuki Nad Rzeką
Kiedy: czerwiec – październik 2024
Gdzie: Lublin – nad Bystrzycą pomiędzy mostami Mariana Lutosławskiego
Dostępność:
Opisy instalacji dostępne w formie nagrań audio.
Opisy i informacje dostępne w języku angielskim i ukraińskim.
Wyciszający szum Bystrzycy.
Czas trwania spaceru wynosi od 1 do 1,5 godziny.
Wstęp wolny. Wystawa plenerowa.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze