– Regaty UP – UMCS mają przewagę nad swoim brytyjskim odpowiednikiem co najmniej pod jednym względem – z pewnością na Lubelszczyźnie mamy lepszą pogodę – zauważa rozpromieniony Sylwester Dudzik, prezes lubartowskiego LCM, który właśnie wręczył najlepszej żeńskiej osadzie sernickich regat kajakowych ufundowany przez swoją firmę puchar. – No i są znacznie bliżej – dodaje.
Rzeczywiście pogoda dopisała i w niedzielę do Sernik ściągnęły zastępy zawodników i tłumy publiczności. Co z początku nie było takie oczywiste, bo niespodziewaną konkurencję temu wydarzeniu zrobił mecz piłkarski. – Bardzo prestiżowy mecz – zaznacza Stanisław Marzęda, wójt gminy Serniki – bo o wejście do A-Klasy. Nasi zawodnicy wygrali jednak pewnie z drużyną Czarni Orlęta Dęblin 3 do 0, więc w późniejszej zabawie nad wodą tym bardziej wszystkim dopisywały humory. Wśród gości nie brakowało również kadry uniwersyteckiej. Prorektorzy, dziekani i szefowie uczelnianych zakładów bawili się wraz z innymi gośćmi do samego końca, także po zakończeniu zawodów uczelnianych.
Regaty kajakowe w Sernikach odbywają się od czterech lat. Wzorowane są na brytyjskich regatach Oxford – Cambridge. Na Wieprzu również ścigają się reprezentacje dwóch uczelni: Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. – Nasza impreza ma jednak szerszą formułę – podkreśla z uśmiechem wójt Marzęda. – Po wyścigach uniwersyteckich drużyn męskich, mieszanych i kobiecych, do zawodów stają reprezentanci gmin powiatu lubartowskiego, sołectw gminy Serniki oraz biznesu, na razie głównie lubartowskiego.
Pora na wyniki. – W regatach uniwersyteckich łączna punktacja zadecydowała o zwycięstwie Uniwersytetu Przyrodniczego – ogłasza Stanisław Marzęda. To już trzeci taki sukces UP w historii sernickich zawodów. Sylwester Dudzik jest pod wrażeniem, nie tylko drużyn żeńskich. – Ci młodzi ludzie dają z siebie wszystko w tej rywalizacji, nie zapominając przy tym o zasadach fair play – zauważa prezes LCM. – A przy tym świetnie się bawią, co udziela się wszystkim uczestnikom imprezy.
Wśród reprezentantów gmin powiatu lubartowskiego triumfowali Wojciech Danił i Michał Walczak z gminy Serniki, a kolejne miejsca zajęły osady z Lubartowa: Piotr Woźniak i Andrzej Woźniak II miejsce) oraz Iwona Tarnowska i Karol Sagan (III miejsce). W kategorii „sołectwa gminy Serniki” niemal bezkonkurencyjny był Czerniejów (nic dziwnego, wieś jest położona nad samym Wieprzem – przypomina wójt). Pierwsze miejsce zajęła drużyna Michał Gąsior i Jakub Pydyś, drugie – Krystian Kobyłka i Michał Pietrzela. Jako trzeci do mety dopłynęli Michał Woźniak i Józef Woźniak z sołectwa Nowa Wieś. Wśród biznesmenów najszybsi byli Piotr Zdunek i Adrian Kozyra (firma Wibro); drugie miejsce zajęli Artur Zdunek i Karol Aftyka (Trykacz), a trzecie – Jacek Zglejszewski i Dawid Augustynowicz (Artbruk).
Po zakończeniu rywalizacji wzorem lat ubiegłych odbył się spływ rekreacyjny. Słoneczna pogoda przyciągnęła wielu mieszkańców, którzy kibicowali zawodnikom na końcowym odcinku trasy. W przerwach między kolejnymi emocjonującymi finiszami kajakarzy publiczność mogła posilić się na towarzyszącym imprezie festynie, posłuchać muzyki albo wziąć udział w licznych atrakcjach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Wiele z nich zostało zaplanowanych z myślą o najmłodszych – było więc mini wesołe miasteczko, stoiska z zabawkami oraz możliwość popłynięcia kajakiem po miejscowym stawie. – Mamy tam kilka kajaków i dwóch ratowników, a w przyszłym roku z pewnością połączymy regaty z Dniem Dziecka i festynami organizowanymi przez szkoły – zdradza wójt Sernik, przyglądając się zabawie najmłodszych uczestników imprezy.
Także prezes Dudzik ma już plany na przyszły rok. – LCM z pewnością pojawi się na regatach, i to nie tylko jako fundator pucharu – zapowiada. – Przyglądając się dzisiejszej rywalizacji widzę, że trzeba będzie nieźle się napracować, żeby wystawić silną reprezentację w zawodach.
zdjęcia: UG Serniki
Komentarze