W piątek, 22 marca w wieku 86 lat zmarł rektor Politechniki Lubelskiej w latach 1996-2002, twórca lubelskiej mechaniki, ceniony nauczyciel akademicki. „Zawsze na pierwszym miejscu stawiał Politechnikę Lubelską. Jego oddanie i zaangażowanie w sprawy uczelni były niezaprzeczalne” – mówi rektor prof. Zbigniew Pater.
Profesor Kazimierz Szabelski przepracował na lubelskiej uczelni 45 lat. Uczestniczył bardzo aktywnie we wszystkich ważniejszych przemianach uczelni, które nadały jej dzisiejszy kształt oraz znaczenie dla regionu i kraju. Na emeryturę przeszedł w 2012 r.
Zorganizował Katedrę Mechaniki Stosowanej, był twórcą lubelskiej mechaniki. Utworzył specjalność dydaktyczną budowa śmigłowców. Z Jego inicjatywy powstał chór akademicki. Był prekursorem kształcenia w uczelni w zakresie architektury oraz humanizacji studiów technicznych. Będąc prorektorem, wdrożył studia magisterskie na wszystkich wydziałach uczelni.
Jako rektor PL pozostawił po sobie cztery zrealizowanie inwestycje. Należą do nich: budynek Wydziału Inżynierii Środowiska, łącznik pomiędzy budynkami wydziałów: Zarządzania
i Inżynierii Środowiska, rektorat Uczelni oraz tzw. Spichlerz. W czasie Jego kadencji opracowano i wdrożono nowy, zdecentralizowany system zarządzania finansami, wprowadzono kompleksową komputeryzację administracji uczelni oraz uruchomiono Internet w domach studenckich. Rozwinięto również intensywną współpracę naukową z zagranicą oraz nadano pierwszy w historii uczelni tytuł doktora honoris causa.
W latach 1996-2002 sprawował funkcję rektora. W okresie tym Wydziały Mechaniczny oraz Elektrotechniki i Informatyki uzyskały prawa habilitacji, zaś Wydział Mechaniczny – prawa nadawania stopnia doktora w dyscyplinie mechanika.
W uznaniu za wybitne osiągnięcia dla swojej uczelni, w 2012 roku został wyróżniony tytułem Honorowego Profesora Politechniki Lubelskiej oraz odznaczony medalem „Za zasługi dla rozwoju Politechniki Lubelskiej”.
– Profesor Kazimierz Szabelski, mimo że już był na emeryturze, nadal pozostawał żywo zainteresowany sprawami Politechniki Lubelskiej. Jak tylko było to możliwe, uczestniczył
w najważniejszych uroczystościach akademickich. Lubił wtedy rozmawiać z pracownikami, pytając o bieżące sprawy i troszcząc się o kondycję uczelni – podkreśla prof. Zbigniew Pater.
Jak wspomina rektor Pater, profesor Szabelski był jego nauczycielem.
– Prowadził wykłady z mechaniki i teorii drgań. To pod Jego kierunkiem zdawałem egzamin
z wytrzymałości materiałów w trakcie mojego przewodu doktorskiego. Był wymagającym wykładowcą – przyznaje prof. Pater.
Komentarze