Reklama
piątek, 22 listopada 2024 18:35
Reklama

Palma bije nie ja biję – o tradycji palm wielkanocnych.

  • Źródło: redakcja
Palma bije nie ja biję – o tradycji palm wielkanocnych.

Autor: Magda Bieniek Kamińska

 

Przygotowywana przed Wielkanocą palma jest symbolem wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Zwyczaj obchodzenia Niedzieli Palmowej swoje początki ma w średniowieczu. Tego dnia do kościołów zanosimy pięknie dekorowane gałązki zastępujące liście palmy, którymi witali Jezusa mieszkańcy Jerozolimy. Niedziela Palmowa rozpoczyna duchowe przygotowania do obchodu świąt Wielkanocnych, a palma symbolizuje nowe życie.

Zdobienie wielkanocnych palm mocno zakorzeniło się w tradycji ludowej a gospodynie już jesienią myślały jakie kwiatki zasuszyć, by ich palma była najpiękniejsza, najbardziej okazała. Największe i najbardziej kolorowe palmy można zobaczyć na Kurpiach, a w województwie lubelskim słynie z nich Krzczonów.

Wokół palm wielkanocnych na przestrzeni lat pojawiło się wiele przesądów.  Już lekkie uderzenie palmą zapewnia siłę i żywotność, chroni przed chorobą, a nawet daje bogactwo. Niegrzeczne dzieci, zamienione przez boginki, na powrót łagodnieją. Gospodynie uderzały palmą krowy, aby były tłuste i dawały dużo mleka, a czasie burzy wystawiały ją w oknie, by chroniła przed uderzeniem pioruna. Palmy wielkanocnej nie wolno wyrzucić na śmietnik. Należy ją spalić lub zanieść do kościoła. To właśnie ze spalonych palm wielkanocnych pochodzi popiół, którym posypuje się głowy wiernych w Środę Popielcową. Dawniej stare palmy zakopywano w ziemi. 

Co powinno znaleźć się w palmie wielkanocnej?

Każdy region Polski ma swoje zasady. Zgodnie jednak z tradycją wielkanocny bukiet powinien zawierać wierzbowe gałązki i rośliny wiecznie zielone, takie jak: bukszpan, borówka czy cis. Całość przybierana jest kolorowymi wstążeczkami i suszonymi, sztucznymi lub bibułkowymi kwiatkami.

Jakie palmy będą dominować w tym sezonie?

15 marca 2024 r. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyło się posiedzenie Jury oceniającego prace zakwalifikowane do V Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. oceniło 463 prace ze 106 gmin oraz postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia. Najnowsze inspiracje można było oglądać w trakcie rozdania nagród w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową w CSK.

 

Świąteczne inspiracje florystyczne w tym sezonie to przede wszystkim żywe kwiaty w przeróżnych odsłonach. Na drugim miejscu, w niczym nie ustępują, kwiatki z krepiny w palmach. Własnoręcznie wykonane w połączeniu z nowoczesnymi dodatkami tworzą cudne kompozycje. Chętnie dekorujemy nimi nie tylko palmy, ale i koszyczki ze święconką czy wejścia do naszych domów. – mówi Magda Bieniek Kamińska, florystka.

Coraz częściej jednak widać w kościołach, szczególnie w dużych miastach, liście palmowe, takie jak te niegdyś w Jerozolimie.


Podziel się
Oceń

Komentarze