Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 02:15
Reklama

Apel o nowy rezerwat przyrody w Starym Gaju.

  • Źródło: Towarzystwo dla Natury i Człowieka
Apel o nowy rezerwat przyrody w Starym Gaju.

Źródło: Towarzystwa dla Natury i Człowieka

 

 

21 marca to Międzynarodowy Dzień Lasów. Tego dnia Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz miłośnicy lubelskich lasów apelują do władz o ochronę najcenniejszego przyrodniczo fragmentu lasów Lublina – Lipowej Doliny w Starym Gaju. 

 

20 marca 2024 Towarzystwo złożyło do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych wniosek o utworzenie nowego rezerwatu przyrody obejmującego dwa oddziały leśne lasu Stary Gaj w Lublinie.

Południowo- zachodni fragment Starego Gaju, który nazywany bywa Lipową Doliną, to wyjątkowy zakątek, który według naukowców, zachował wiele cech naturalnego, puszczańskiego lasu, jakie przed wiekami porastały Lubelszczyznę. 

Na tym niespełna 60 hektarowym obszarze, rośnie co najmniej 25 sędziwych drzew o pomnikowych rozmiarach.   

W 2021 roku na zlecenie Urzędu Miasta teren ten przebadali przyrodnicy z UMCS i Uniwersytetu Przyrodniczego. Autorzy tej inwentaryzacji podkreślają, że gatunkowe bogactwo tego lasu uzasadnia objęcie go ochroną, aby nie został z czasem zamieniony w zwykłą plantację leśną.

 

Badania wykazały obecność m.in:

- 183 gatunków roślin, w tym 7 gatunków chronionych i zagrożonych wyginięciem;

- 36 gatunków mszaków, w tym 5 gatunków chronionych i 3 w grupie tzw. reliktów puszczańskich,

- 19 gatunków porostów

- 279 taksonów owadów, z czego 20 gatunków nie widziano dotąd na Lubelszczyźnie, 8 gatunków z Czerwonej Listy Zwierząt Zagrożonych i Ginących. Wśród owadów jest 7 gatunków chrząszczy należących do tzw. reliktów lasów pierwotnych

- od 3 do 6 chronionych gatunków płazów i gadów

- 34 objęte ochroną gatunki ptaków, w tym wpisane do „Czerwonej listy Ptaków Polski” oraz gatunki szczególnie chronione w Unii Europejskiej

- 8 objętych ochroną gatunków ssaków

 

Władze Lublina odmówiły objęcia ochroną drzew pomnikowych w Lipowej Dolinie, o co Towarzystwo wnioskowało w 2020 roku. Przez 3 lata nie udało się także na utworzenie tam najniższej formy ochrony przyrody - Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego, o co ekolodzy wnioskowali wiosną 2021 roku. Przez ten czas, dzięki badaniom naukowców, uzyskaliśmy jednak dużo większą wiedzę na temat przyrody tego obszaru. Z inwentaryzacji naukowej wynika, że Dolina zasługuje na wyższą formę ochrony - rezerwat przyrody.

 

Petycję podpisać można na stronie www.ekolublin.pl/rezerwat/


Podziel się
Oceń

Komentarze