Lublin odwiedza coraz więcej turystów. Przyjeżdżają, żeby zobaczyć miasto, zwłaszcza przepiękną starówkę, ale też – by wziąć udział w jednej z coraz liczniejszych imprez. Instytucje kulturalne naszego miasta prześcigają się w pomysłach, często też łączą siły przy organizacji naprawdę dużych wydarzeń.
Carnaval Sztukmistrzów, Europejski Festiwal Smaku, Jarmark Jagielloński, festiwale muzyczne z Innymi Brzmieniami, Międzynarodowymi Spotkaniami Folklorystycznymi i Lublin Jazz Festiwal na czele, czy kultowa już, „totalna” Noc Kultury – oferta kulturalna rzeczywiście jest coraz bogatsza. A co z modą?
– W Lublinie brakuje dużego festiwalu modowego – twierdzi Jolanta Kozak, prezes Klastra Designu, Innowacji i Mody. – A przecież to tutaj swoje kolekcje szyją największe światowe marki i nasze rodzime firmy, jak Łuksja czy Bialcon. To wreszcie z naszego miasta wywodzą się najsłynniejsi polscy projektanci: Arkadius i Maciej Zień. Branża odzieżowa od lat jest wpisana w gospodarczą mapę naszego regionu. Dlatego postanowiliśmy przypomnieć o tym lublinianom, a przy okazji zwrócić uwagę władz samorządowych na potencjał mody i designu jako jednego ze strategicznych kierunków rozwoju miasta i województwa.
Międzynarodowy Festiwal Mody EAST FASHION odbędzie się w Lublinie, będzie trwał od 8 do 10 września. W programie wydarzenia główne miejsce zajmują oczywiście pokazy projektantów i marek odzieżowych, w których obok modelek pojawią się gwiazdy znane z ekranów kin i telewizji oraz targi mody. Będzie także konferencja dla przedstawicieli branży odzieżowej. Imprezie będą towarzyszyć także m.in. wystawa kostiumu scenicznego w Teatrze Muzycznym oraz warsztaty rysunku żurnalowego.
Główne wydarzenia imprezy będą się odbywać w Lubelskim Centrum Konferencyjnym i w sali widowiskowej Centrum Spotkania Kultur. Festiwal ma być jednak dostępny dla każdego. – Bezpośredni udział w pokazach EAST FASHION odbywających się w LCK będzie mógł wziąć każdy, kto kupi jednorazowy bilet lub karnet w przystępnej cenie – zapewnia szefowa Klastra Designu, Innowacji i Mody. – Przewidujemy udział około 200 osób na każdym pokazie w LCK, sala widowiskowa CSK może pomieścić aż 900 osób. Natomiast każdy mieszkaniec Lublina lub turysta będzie miał wstęp na Plac Teatralny, gdzie także nie zabraknie atrakcji.
W zamierzeniu organizatorów festiwal to nie tylko okazja do promocji młodych projektantów i nowych marek odzieżowych. – Chcemy, by wydarzenie stało się wizytówką naszego miasta i regionu, dla którego przemysł odzieżowy jest jedną ze znaczących gałęzi tworzących miejsca pracy. Nawiązujemy też do wielokulturowości i przygranicznego położenia Lublina, dlatego na festiwalu nie zabraknie projektantów zza naszej wschodniej granicy – deklaruje Jolanta Kozak.
Klaster Designu, Innowacji i Mody ma już bogate doświadczenie w organizacji modowych eventów. W oparciu o własną agencję modeli i modelek prezentował kolekcje polskich i lubelskich projektantów zarówno w Lublinie, jak innych miastach naszego województwa. Wielokrotnie pomagał też stawiać pierwsze kroki na wybiegu początkującym dyktatorom mody. Poza Lublinem „Catwalk Models” występowały już m.in. w Krasnymstawie i Łukowie, a ostatnio podczas Wiosennej Gali Mody w Hrubieszowie.
Patronat honorowy nad East Fashion obejmie m.in. Krajowa Izba Gospodarcza. „Panorama Lubelska” i magazyn „Moda i Uroda” są jednymi z patronów medialnych wydarzenia.
Komentarze