Już tylko 46 dni dzieli nas od otwarcia lokali wyborczych w tegorocznych wyborach samorządowych. Kogo i jak będziemy wybierać 7 kwietnia?
Sejmik Województwa Lubelskiego.
Sejmik składa się z 33 radnych wybieranych w wyborach bezpośrednich. W województwie mamy 5 okręgów.
- Okręg nr 1 - Miasto na prawach powiatu Lublin - 5 mandatów,
- Okręg nr 2 - powiaty:: janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, opolski, puławski, rycki - 10 mandatów,
- Okręg nr 3 - powiaty: bialski, radzyński, parczewski, łukowski, miasto na prawach powiatu Biała Podlaska - 6 mandatów,
- Okręg nr 4 - powiaty :chełmski, łęczyński, krasnostawski, świdnicki, włodawski, miasto na prawach powiatu Chełm - 6 mandatów.
- Okręg nr 5 - powiaty :biłgorajski, hrubieszowski, zamojski, tomaszowski, miasto na prawach powiatu Zamość - 6 mandatów.
Zarząd Województwa Lubelskiego wybierany jest przez radnych Sejmiku Województwa Lubelskiego.
W 20 powiatach województwa lubelskiego wybierzemy też radnych powiatowych, a radni w poszczególnych powiatach dokonają wyboru starostów. W wyborach bezpośrednich zagłosujemy na radnych poszczególnych gmin, wójtów, burmistrzów i prezydentów.
Kalendarz wyborczy
- do 4 marca komitety wyborcze zgłaszają kandydatów na radnych do rad gmin, powiatu i Sejmiku
- do 14 marca zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast
- do 25 marca zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego lub zamiaru skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego przez osoby niepełnosprawne lub osoby, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 60 lat.
- do 29 marca składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania
- 5 kwietnia o godz. 24 koniec kampanii wyborczej
- 7 kwietnia w godz. 7.00 -21.00 - głosowanie
- 21 kwietnia w godz. 7.00 - 21.00 II tura głosowania, gdy żaden kandydat na wójta, burmistrza, prezydenta na danym terenie nie otrzymał więcej niż 50 proc, ważnych głosów.
Jakie wynagrodzenie otrzymają członkowie komisji wyborczych
Zgodnie z uchwałą PKW z 2 sierpnia 2023 roku wysokość diety uzależniona jest od pełnionych przez członków komisji funkcji. Przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych przysługuje 900 złotych brutto. Ich zastępcom wypłacone zostanie po 800 złotych. Z kolei pozostali członkowie komisji mogą liczyć na otrzymanie 700 złotych w zamian za wypełnienie powierzonych im obowiązków. Diety te, zgodnie z prawem, są zwolnione z podatku dochodowego. Zgłoszenia kandydatur na członków obwodowych komisji wyborczych przyjmowane będą do 8 marca.
Komentarze