Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 21:01
Reklama

Zabytkowe miasta niemal z zerowym zużyciem energii? Jest na to sposób.

  • Źródło: rzecznik prasowy PL

Źródło: Politechnika Lubelska

 

Wizja zabytkowych centrów Zamościa, Karlovca i Palmanovy, funkcjonujących niemal bez zużycia energii staje się realna dzięki międzynarodowemu projektowi. Naukowcy z czterech krajów pracują nad nowoczesnymi metodami poprawy efektywności energetycznej historycznych dzielnic w Zamościu, Karlovcu i Palmanovie. Dlaczego tam? Ponieważ są niezwykle cenne (Zamość i Palmanova trafiły na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), mają bogatą historię i architekturę, a do tego borykają się z tym samym problemem – stare kamienice ciężko jest dogrzać. 

Jak zauważa kierownik projektu prof. Bogusław Szmygin z Katedry Konserwacji Zabytków Politechniki Lubelskiej, w Europie Środkowej ponad 80% energii zużywanej w budynkach mieszkalnych przeznaczanej jest na ogrzewanie. 

Historyczne centra zabytkowych miast stanowią szczególne wyzwanie. Budynki historyczne mają niewspółczesne  parametry i w konsekwencji  często w pomieszczeniach  nie jest osiągalny  komfort cieplny na odpowiednim poziomie. Dlatego też,  w celu ochrony środowiska i zapewnienia odpowiedniego standardu użytkowania, konieczna jest termomodernizacja historycznych budynków mieszkalnych – przekonuje naukowiec. 

W projekcie biorą udział badacze z: Politechniki Lubelskiej, Energy Institute Hrvoje Požar 
w Chorwacji (lider projektu), Stendal University of Applied Sciences w Niemczech oraz Energy Management Agency of Friuli Venezia Giulia we Włoszech. Obecnie pracują oni nad stworzeniem cyfrowych map zabytkowych centrów. Taka mapa powstała już dla Zamościa. 

Wykorzystaliśmy dwa tysiące zdjęć wykonanych z drona oraz 45 skanów. Intensywne obliczenia trwały 5 dni – mówi dr inż. arch. Kamila Boguszewska z Katedry Konserwacji Zabytków. 

Przed naukowcami stoją wyzwania, którymi są zebranie, analiza i interpretacja danych, a także dostosowanie spójnych planów działania do zróżnicowanych warunków klimatycznych 
i prawnych poszczególnych krajów.

Naukowcy wybrali już metodę poprawy efektywności cieplnej. Palmanova i Karlovac zdecydowali się na fotowoltaikę, Zamość postawił na ocieplanie ścian. Poligonem doświadczalnym będzie oficyna Pałacu Zamojskich.

Zastosujemy płyty z różnych materiałów. Następnie dokonamy pomiarów i ocenimy, które dają najlepsze efekty, czyli pozwalają najbardziej zmniejszyć zużycie energii – zapowiada  dr inż. arch. Kamila Boguszewska. 

Rozwiązania, które okażą się skuteczne w Zamościu, Karlovcu i Palmanovie, zostaną zebrane i opisane. Na tej podstawie opracowane zostaną plany działania dla podobnych zabytkowych centrów. Cyfrowe plany będą dostępne dla urzędników i zarządców nieruchomości. Wszyscy znajdą tu mnóstwo cennych informacji. Jak choćby tę, ile energii zużywa konkretny budynek


Podziel się
Oceń

Komentarze