Reklama
wtorek, 24 grudnia 2024 18:14
Reklama

400. operacja przy użyciu robota da Vinci w lubelskim szpitalu.

  • Źródło: rzecznik prasowy UMWL

Źródło: archiwum UMWL

 

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie została przeprowadzona 400. operacja przy użyciu robota da Vinci. Przy wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu oraz dzięki umiejętności lekarzy, którzy zostali zaproszeni przez dyrekcję szpitala do współpracy w placówce przy al. Kraśnickiej, dynamicznie rozwija się także Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej. 

Z dużą satysfakcją przyjmuję fakt, że przy pomocy najwyższej jakości sprzętu medycznego rośnie liczba i zakres wykonywanych operacji. Samorząd Województwa Lubelskiego chciał, aby największa placówka medyczna w regionie świadczyła usługi dla pacjentów na najwyższym poziomie i zapewniła pacjentom dostęp do wysokospecjalistycznych urządzeń, stąd pomysł na zakup systemu chirurgii robotycznej da Vinci  mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Robot da Vinci to najnowocześniejsze narzędzie operacyjne w rękach chirurgów. Placówla przy al. Kraśnickiej dołączyła do grona kilkunastu placówek medycznych w naszym kraju, które wykorzystują robota w swojej pracy. Operacje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego wykonywane są obecnie w trzech zakresach: chirurgii (onkologiczna chirurgia kolorektalna), urologii (prostatektomie radykalne) i ginekologii (nowotwory trzonu macicy i stany przedrakowe szyjki macicy). W planach jest również prowadzenie zabiegów z użyciem robota da Vinci w zakresie torakochirurgii, kardiochirurgii i laryngologii. 

– W porównaniu do chirurgii tradycyjnej przeprowadzenie operacji z użyciem robota przynosi pacjentowi szereg korzyści. Jest to przede wszystkim znaczne zmniejszenie dolegliwości po operacji, skrócenie czasu hospitalizacji nawet o kilka dni w stosunku do tradycyjnej chirurgii, a także mniej podanych leków przeciwbólowych. Wykorzystywane narzędzia robotyczne zmniejszają również urazy wewnętrzne i krwawienia, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo komplikacji pooperacyjnych mówi dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, który przeprowadził w szpitalu przy al. Kraśnickiej 400. zabieg z użyciem robota da Vinci.

Prof. Andrzej Nowakowski jest także kierownikiem Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Zakładzie Profilaktyki Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Pracuje także w Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Jest jednym z kilku lekarzy – zaproszonych do współpracy przez Piotra Mateja, dyrektora szpitala przy al. Kraśnickiej – którzy nie tylko posiadają uprawnienia do wykonywania operacji robotycznych, ale mają również status proktorów, czyli specjalistów mogących szkolić przyszłych operatorów. Zabiegi z chirurgii robotycznej mogą wykonywać jedynie lekarze posiadający stosowne certyfikaty, a proces kształcenia trwa kilka miesięcy.

To właśnie jeden z proktorów, chirurg dr n. med. Jerzy Draus, przeprowadził w 2022 roku w lubelskim szpitalu pierwszą operację z użyciem robota da Vinci. Zresztą cały czas operuje i szkoli lekarzy przy al. Kraśnickiej. Dr Draus jest absolwentem Akademii Medycznej w Lublinie. Doświadczenie zdobywał w wiodących klinikach w Europie. Wykonał ponad 1200 operacji kolorektalnych (jelita grubego) z użyciem systemu robotycznego da Vinci oraz ponad 300 zabiegów robotycznych przepuklin brzusznych. Obecnie jest Ordynatorem Oddziału Kolorektalnego w Hallands Hospital Halmstade w Szwecji.

Nowoczesny sprzęt i zespół wykwalifikowanych lekarzy przyczynił się do otwarcia w szpitalu przy al. Kraśnickiej Centrum Edukacyjnego Robotyki Operacyjnej. Podstawowym celem działania CERO jest działalność lecznicza oraz dydaktyczna, w tym m.in. kształcenie i szkolenie personelu medycznego, działalność oświatowa, promocja zdrowia oraz działalność naukowa.

Choć powstaliśmy dopiero kilka miesięcy temu, obserwujemy duże zainteresowanie środowiska lekarskiego naszą działalnościąObecność proktorów oraz nowoczesnego zaplecza dydaktycznego sprawia, że Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej jest ośrodkiem spełniającym warunki niezbędne do prowadzenia szkoleń z zasad świadomego i bezpiecznego korzystania oraz stosowania operacyjnych systemów robotycznych mówi Dorota Cichocka, koordynator CERO w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Dotychczas przeprowadzonych zostało 5 szkoleń dla kilkunastu chirurgów m.in. ze Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy, Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku oraz z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św.Jana z Dukli w Lublinie.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze