Reklama
sobota, 23 listopada 2024 11:12
Reklama

Ewakuacja mieszkańców w przypadku zagrożenia. Czy miasto ma plan?

  • Źródło: rzecznik prasowy UM Lublin
Ewakuacja mieszkańców w przypadku zagrożenia. Czy miasto ma plan?

Źródło: pixabay.com

 Ostatnio internet obiegła informacja, że Warszawa nie ma planu ewakuacji na wypadek zagrożenia. Mieszkańcy stolicy będą musieli się "samoewakuować', działając w oparciu o ewentualne doraźne decyzje stołecznego Ratusza. Jak to wygląda w Lublinie, mieście leżącym blisko granicy wschodniej? Czy mieszkańcy mogą być spokojni, że w przypadku zagrożenia ktoś w sposób przemyślany i uporządkowany zadba o to, by mogli opuścić miasto? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do lubelskiego Ratusza i na szczęście wygląda to lepiej niż w stolicy. Oto treść odpowiedzi, którą otrzymaliśmy: 

"aktualny plan ewakuacji ludności, zwierząt i mienia miasta powstał w uzgodnieniu z Wojewodą Lubelskim w 2019 roku. Zakłada, obok organizacji przemieszczenia mieszkańców, transporcie zwierząt i mienia do bezpiecznych miejsc, również samoewakuację ludności. Ewakuacja mieszkańców polega na przemieszczeniu ludności zamieszkałej na terenie miasta Lublin na teren sąsiednich powiatów, na których zagrożenie nie występuje.

Decyzję o przeprowadzeniu i zakończeniu ewakuacji w czasie zagrożenia bezpieczeństwa państwa kryzysem i podczas wojny podejmie Prezydent Miasta lub właściwy organ wojskowy. Za całokształt spraw związanych z ewakuacją ludności odpowiada dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin, a jej przeprowadzenie powierzone będzie również prezesom spółdzielni mieszkaniowych oraz dyrektorowi Zarządu Nieruchomości Komunalnych.

Planowanie i organizację ewakuacji mienia, czyli unikalnej aparatury i dokumentacji naukowej oraz ważnej dokumentacji technicznej i technologicznej przeprowadzą dyrektorzy, rektorzy i kierownicy szkół, uczelni, wyższych placówek naukowych, instytucji i innych podmiotów gospodarczych, które posiadają wymienione urządzenia i dokumentację. Z kolei Powiatowy Lekarz Weterynarii zaplanuje ewakuację zwierząt z terenu miasta, szpitale zapewnią zaplecze medyczno-sanitarne, a transport odbędzie się m.in. dzięki pojazdom komunikacji miejskiej. Nad porządkiem i ochroną czuwać będą służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w mieście, w tym Policja i Straż Miejska Miasta Lublin.

W sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa należy przede wszystkim należy zachować spokój i stosować się do komunikatów przekazywanych przez służby porządkowe i media. Urzędy, instytucje i inne podmioty kluczowe dla zapewniania bezpieczeństwa mieszkańców mają wypracowane szczegółowe procedury postępowania w sytuacjach kryzysowych. To element ochrony ludności.

To istotne, by w miarę możliwości na bieżąco sprawdzać informacje publikowane przez urzędy i media na stronach internetowych i na profilach społecznościowych, stosując się do przekazywanych tam komunikatów. W przypadku zagrożenia, komunikaty mogą być także przekazywane w systemie ostrzegania i alarmowania. Jeśli będzie taka potrzeba, służby porządkowe i zarządcy obiektów mogą kierować mieszkańców do miejsc bezpiecznych: schronów, ukryć, parkingów podziemnych, piwnic itp. Instrukcje dotyczące zachowania i postępowania w takiej sytuacji będą nagłaśniane i przekazywane przez wszystkie media."
 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze