Współczesne oblicze miasta, jego wygląd, charakter i koloryt obyczajowy, powstało w wyniku przenikania kulturowych i religijnych trendów wielu narodów: Polaków, Żydów, Ukraińców, Białorusinów i osadników z Zachodniej Europy. Wielokulturowy charakter Włodawy najlepiej poczuć spacerując „Szlakiem Trzech Kultur”.
Na styku kultur i religii
W trakcie wędrówki warto odwiedzić kościół parafii p.w. Św. Ludwika i Klasztoru Paulinów. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków Włodawy. Murowana, późnobarokowa świątynia wzniesiona w latach 1739–1780 zachwyca wystrojem wnętrza, utrzymanym w jednolitym stylu rokokowym. Opuszczając teren kościoła i klasztoru, w perspektywie ulicy Kościelnej można dostrzec kolejny ważny punkt na włodawskim „Szlaku Trzech Kultur”. Jest nim cerkiew prawosławna pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Wewnątrz znajduje się klasycystyczna polichromia z około 1882 r. oraz ikonostas z 1843 r. z cyklem klasycystycznych obrazów z życia Maryi i Chrystusa, malowanych na deskach oraz ażurowe carskie wrota snycerskiej roboty. Ogniwem dopełniającym „Szlak Trzech Kultur” jest Wielka Synagoga Włodawska. Pamięć o włodawskich Żydach zastygła w murach Wielkiej Synagogi, jednej z najpiękniejszych świątyń wyznawców religii mojżeszowej w Polsce. Budowę synagogi w latach 1764-1774 sfinansowała gmina żydowska oraz ówcześni właściciele Włodawy – Czartoryscy. Synagogę zaprojektowano w stylu późnego baroku. Do dzisiaj zachowała się w sali modlitw wspaniała neobarokowa szafa ołtarzowa z roku 1936, stiukowa, polichromowana.
Jest we Włodawie jeszcze jedno bardzo ważne miejsce, gdyż było miejscem spotkania ludzi tak różnych pod względem etnicznym, religijnym i obyczajowym. Tym miejscem jest włodawski rynek – prawdziwe serce miasta i okolicy. Wyjątkowo interesującym obiektem starej włodawskiej architektury są kramnice, dawne jatki i kramy nazwane teraz „Czworobokiem”.
Włodawa imprez pełna
Włodawa jest idealnym miejscem na spędzenie urlopu. W mieście odbywają się liczne występy muzyczne, organizowane są tematyczne prezentacje, prelekcje ciekawych filmów dokumentalnych, występy artystów.
Już w maju (25.05) odbędzie się IV Włodawski Przegląd Filmowej Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej organizowany przez Publiczne Gimnazjum nr 1 we Włodawie. Jego celem jest prezentacja filmów przygotowanych przez młodych filmowców. Jest to również okazja do kształtowania zainteresowań dzieci i młodzieży sztuką filmową oraz prezentacji różnorodnych form i technik filmowania. Co roku 1 czerwca najmłodsi mieszkańcy Włodawy i okolic świętują Dzień Dziecka na pełnym atrakcji festynie. Występy artystyczne, pokazy sprzętu strażackiego i medycznego oraz liczne gry i zabawy co roku gwarantują dobrą zabawę dzieci i dorosłych.
Mieszkańcy Włodawy są bardzo przywiązani do tradycji ludowych. Na terenie miasta funkcjonują stowarzyszenia, które kultywują tradycję i czerpią z dorobku swoich przodków. Organizowane są również różne imprezy poświęcone tradycjom ludowym. Jedną z nich jest XVII Wojewódzki Przegląd Zespołów Tańca Ludowego. Celem imprezy, której patronami honorowymi są Marszałek Województwa Lubelskiego, Lubelski Kurator Oświaty, Starosta Włodawski i Burmistrz Włodawy, jest prezentacja umiejętności dziecięcych i młodzieżowych zespołów tańca ludowego. Jest to również okazja do wymiany doświadczeń młodych artystów i nauczycieli.
Dni Włodawy są jedną ze sztandarowych imprez w tym nadbużańskim miasteczku. Co roku na scenie prezentują się lokalni artyści oraz czołowe zespoły polskiej sceny muzycznej. W tym roku święto miasta rozpocznie się w piątek 16 czerwca i potrwa trzy dni. Wśród wielu wykonawców wymienić można chociażby Kabaret Koń Polski, zespół Feel i Poparzeni Kawą Trzy. Przez cały czas trwania imprezy będzie można zwiedzać również stoiska lokalnych twórców. Oczywiście nie zabraknie małej gastronomii i atrakcji dla dzieci.
W lipcu Włodawa zmienia się w stolicę światowego folkloru. Od ćwierćwiecza, rokrocznie, do miasta przybywają zespoły folklorystyczne z najdalszych zakątków świata, widok nawet najbardziej egzotycznych uczestników festiwalu nie dziwi mieszkańców ani licznie przybywających w tym czasie turystów. Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem wprowadza w mieście niepowtarzalny klimat karnawału, bogactwo barw i form strojów, miesza się z egzotycznymi zapachami oraz słyszanymi niemal wszędzie różnymi językami świata. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 17–20 lipca. Warto uwzględnić tą datę planując wakacyjny wypoczynek.
Festiwal Sztuk Naturalnych „Zew Natury” to kolejna wakacyjna propozycja dla mieszkańców i turystów. Impreza, która odbędzie się w dniach 21–23 lipca, ma już wyrobioną markę w Polsce. W tym roku festiwal odbędzie się we Włodawie, która, jak mówią sami organizatorzy, jest przytulna, gościnna, zielona i wolna od swar. Wspaniałe koncerty, warsztaty, konkursy dla dzieci i dorosłych, kino, wystawy, programy edukacyjne, wspaniała kuchnia i co najważniejsze – niezapomniane emocje i wypoczynek na łonie natury. Czy trzeba czegoś więcej, by zdecydować się na wizytę we Włodawie?
Wielonarodowa, wielowyznaniowa i wielokulturowa przeszłość Włodawy ma ogromny wpływ na kształt obecnego życia kulturalnego miasta i regionu. Tradycję trójkulturowości upamiętnia i kultywuje Festiwal Trzech Kultur, podczas którego w autentycznych wnętrzach świątyń i plenerach dokonują się prezentacje tego, co zawsze było i jest bliskie tradycji polskiej, rosyjskiej i żydowskiej. Spełnionym pragnieniem organizatorów jest zawsze najwyższy poziom artystyczny i poznawczy koncertów, spektakli, warsztatów oraz sesji naukowych składających się na festiwal. Trzydniowa impreza przyciąga do Włodawy aktorów, muzyków i ludzi kultury oraz turystów z całej Polski. Wszyscy oni spotykają się na różnego rodzaju panelach, wystawach i koncertach.
Rower i kajak to najlepszy pomysł na aktywny wypoczynek. Tym bardziej, gdy słoneczna wakacyjna pogoda zachęca do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Czasami jednak ciężko wybrać między rajdem rowerowym a spływem kajakowym. Rozwiązaniem tego dylematu są rajdy rowerowe połączone ze spływami kajakowymi organizowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włodawie. Taki rodzaj aktywnego wypoczynku stanowi uzupełnienie turystycznej oferty miasta i cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem.
zdjęcia: UM Włodawa
Komentarze