Lubelscy Terytorialsi na ćwiczeniu pk. „Operacja Brown Stream”
20 stycznia w Ośrodku Szkoleniowym Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie, żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT uczestniczyli w ćwiczeniu pk. „Operacja Brown Stream”, którego celem było przećwiczenie procedur postępowania w sytuacji wystąpienia zdarzenia masowego o charakterze biologicznym. Dla Terytorialsów była to doskonała okazja, m.in. do doskonalenia współdziałania z innymi służbami oraz sprawdzenia wewnętrznego systemu alarmowania.
Organizatorem ćwiczenia „Operacja Brown Stream” było Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie. Scenariusz zakładał wystąpienie dużego ogniska ptasiej grypy na jednej
z kurzych ferm oraz zakażenie wirusem ponad 50 osób na niej pracujących. W związku z dużą skalą zdarzenia, dyspozytornia medyczna Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego wezwała do wsparcia żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT w sile plutonu oraz Grupę Zabezpieczenia Medycznego 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty. Zadania Terytorialsów polegały, m.in. na zabezpieczeniu skażonego terenu, prowadzeniu triażu, udzielaniu pierwszej pomocy medycznej oraz ewakuacji osób zakażonych do wyznaczonych placówek medycznych.
Głównym założeniem przedsięwzięcia było przećwiczenie wszystkich procedur postępowania podczas zdarzenia masowego o charakterze biologicznym oraz wypracowanie umiejętności współpracy między Wojskiem Polskim, Zespołami Państwowego Ratownictwa Medycznego, Dyspozytornią Medyczną, Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną i Państwową Strażą Pożarną.
Dla lubelskich Terytorialsów udział w ćwiczeniu był doskonałą okazją do sprawdzenia wewnętrznego systemu alarmowania, czasu reakcji pododdziałów i procedur uruchamiania elementów Systemu Zarządzania Kryzysowego 2 LBOT, jak również do praktycznego przećwiczenia zadań związanych z masowym zagrożeniem o charakterze biologicznym
w stałym rejonie odpowiedzialności brygady oraz doskonalenia współdziałania z innymi służbami.
Udział w tego typu ćwiczeniach jest bardzo ważną częścią systemu szkoleniowego żołnierzy WOT. To okazja przede wszystkim do doskonalenia posiadanych już umiejętności i zdobywania nowych kompetencji. Równie ważnym aspektem jest wymiana doświadczeń i rozwijanie współpracy ze służbami ratowniczymi, co w przyszłości ma zaowocować sprawnym i skutecznym wsparciem społeczności lokalnej na wypadek wystąpienia różnych sytuacji kryzysowych.
Komentarze