Kolędy i inne utwory związane ze świętami Bożego Narodzenia zaprezentują słuchaczkom i słuchaczom artyści z lubelskich chórów. Jak co roku, Miasto zaprasza na „Ekumeniczny koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych różnych tradycji chrześcijańskich", który odbędzie się w najbliższą sobotę (20 stycznia). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Tegoroczny koncert poprowadzi Anna Kabulska, a wystąpią w nim:
- Chór Katedry Prawosławnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie pod dyrekcją Andrzeja Boubleja – jego działalność skupia się głównie na zapewnieniu oprawy muzycznej nabożeństw w lubelskiej Katedrze Prawosławnej. Chór często opuszcza mury cerkiewne, aby w Polsce i poza jej granicami prezentować kulturę muzyczną Kościoła Wschodniego, zwłaszcza prawosławnych tradycji wokalnych Południowego Podlasia i Chełmszczyzny. Zespół wziął udział w wielu festiwalach i koncertach muzyki sakralnej zarówno w Polsce, jak i za granicą. Repertuar lubelskiego chóru to pieśni liturgiczne i paraliturgiczne różnych tradycji Prawosławia. Dyrygentem chóru od 2002 roku jest lektor Andrzej Boublej – absolwent Prawosławnego Seminarium Duchownego i Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Z chórami cerkiewnymi pracuje od 1980 roku – prowadził chóry w Bielsku Podlaskim, Warszawie, Sztokholmie (Szwecja) i Cleveland (Stany Zjednoczone).
- Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Lublinie – ma charakter ekumeniczny, chórzystami są przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, a ich wspólnym celem jest śpiew oraz budowanie postaw tolerancji, szacunku do bliźniego i przełamywanie stereotypów związanych z odrębnością wyznaniową. Zespół prezentuje różnorodny repertuar – od klasycznych utworów, przez kanony z Taizé, po muzykę gospel. Od początku kieruje nim dyrygent i organista dr Adam Załęski.
- Chór CUM SANCTIS – powstał w styczniu 2013 r., a w jego skład wchodzą osoby związane z parafią pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie oraz jej sympatycy. Wielokrotnie występował z koncertami w Lublinie i innych polskich miastach. Repertuar CUM SANCTIS to utwory chóralne a cappella oraz wokalno-instrumentalne. W swoim dorobku ma też kilka wykonań premierowych. Dyrygentem i założycielem Chóru jest dr hab. Barbara Pazur, prof. UMCS, zatrudniona obecnie w Katedrze Wokalistyki i Kształcenia Wokalnego Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS.
Wydarzenie odbędzie się w sobotę (20 stycznia), o godz. 15.30 w Auli Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, przy ul. Jaczewskiego 4. Spotkanie ma charakter otwarty, nie jest wymagane posiadanie wejściówek.
Koncert odbywa się w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. To coroczne wydarzenie obchodzone przez różne kościoły chrześcijańskie na całym świecie. Zazwyczaj trwa od 18 do 25 stycznia. Jego celem jest zwrócenie uwagi na potrzebę jedności w obrębie chrześcijaństwa, wspieranie dialogu między kościołami oraz promowanie wspólnego zrozumienia i współpracy między wyznaniami. Każdego roku przygotowywane są specjalne materiały liturgiczne, modlitewne i refleksyjne, które są wykorzystywane podczas tego tygodnia w różnych wspólnotach chrześcijańskich.
Komentarze