Reklama
czwartek, 16 stycznia 2025 08:42
Reklama

Toksykologia w szpitalu przy al. Kraśnickiej z Funduszy Europejskich

  • Źródło: rzecznik prasowy UMWL

Źródło: archiwum UMWL



Dzisiaj w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie marszałek Jarosław Stawiarski oraz wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski uroczyście otworzyli budynek G, w którym funkcjonuje Kliniczny Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny. To jedyny ośrodek toksykologiczny w makroregionie leczący osoby z objawami zatrucia innymi niż pokarmowe.
Obiekt został zmodernizowany w ramach Działania 13.1 Infrastruktura ochrony zdrowia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 (RPO WL) w projekcie pn. „Zwiększenie efektywności funkcjonowania Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie poprzez modernizację, zakup nowoczesnego sprzętu medycznego oraz jego wymianę”. Całkowita wartość projektu to 18,6 mln zł, z czego blisko 18,4 mln zł (99% wydatków kwalifikowalnych) to wsparcie z Funduszy Europejskich. 
– Inwestycja, którą dzisiaj otwieramy, to dowód na to, że konsekwentnie podnosimy jakość i zakres usług medycznych dla pacjentów z województwa lubelskiego. Oddajemy nowoczesny Oddział Toksykologiczno-Kardiologicznego, który będzie leczył wszystkie przypadki zatruć, również te występujące po zatruciach różnymi substancjami chemicznymi, bo trzeba nam pamiętać, że jesteśmy regionem rolniczym – podkreśla Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. 
Świadczenia zdrowotne na europejskim poziomie
W wyniku modernizacji Kliniczny Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny zmienił swoją lokalizację w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Do tej pory znajdował się na V piętrze w Bloku C, gdzie na jednej kondygnacji sąsiadował z Oddziałem Alergologii i Chorób Płuc oraz innymi oddziałami. Teraz będzie przyjmował pacjentów w czterokondygnacyjnym bloku G o powierzchni użytkowej 3,2 tys. m2.
– Zmiana lokalizacji jest podyktowana koniecznością zwiększenia powierzchni całego oddziału, w celu optymalizacji warunków dla prowadzenia działalności. Dodatkowo usytuowanie oddziału w odrębnym, niezależnym budynku zwiększy bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu. Ma to związek ze specyfiką oddziału, na który często trafiają osoby pobudzone, będące pod wpływem substancji psychoaktywnych – mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze