Reklama
środa, 25 grudnia 2024 03:14
Reklama

Debata Oksfordzka - Czy 16-latkowie powinni otrzymać prawa wyborcze?

  • Źródło: rzecznik prasowy UM Lublin

Źródło: pixabay.com

„Czy 16-latkowie powinni otrzymać prawa wyborcze?" na taki temat wypowie się młodzież podczas dzisiejszej (środa, 20 grudnia) debaty oksfordzkiej, która odbędzie się w Ratuszu. W wydarzeniu wezmą udział dwie drużyny z liceów z Lublina i Kielc, które zaprezentują odmienne stanowiska. 
 


 

– Lublin jako Europejska Stolica Młodzieży w 2023 roku jest idealnym miejscem do przeprowadzenia debaty, której celem jest zwrócenie uwagi na pomysł zwiększenia podmiotowości młodszych grup obywateli. Pomysł obniżenia wieku wyborczego rozgrzewa opinię publiczną, a stanowiska w tej sprawie są przeciwstawne. Dlatego zdanie samej zainteresowanej młodzieży jest dla nas bardzo ważne i nie mogło zabraknąć tego tematu w działaniach podejmowanych w naszym mieście. Dziękuję Fundacji Future for Europe za inicjatywę,serdecznie witam wszystkich uczestników debaty, w tym młodych gości z Kielc, a wszystkim życzę dyskusji na jak najwyższym poziomie retoryki – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży. 

W debacie oksfordzkiej wezmą udział dwie drużyny 16-latków z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach oraz XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Lublinie. Koordynatorem dyskusji będzie radny Młodzieżowej Rady Miasta Lublin. Drużyny liczące po 6 osób z kapitanem debatować będą w dwóch rundach. O wyborze stron zdecydował już rzut monetą w losowaniu. Lubelska młodzież będzie bronić tezy, że 16-latkowie powinni otrzymać prawa wyborcze, natomiast młodzież z Kielc będzie w opozycji.

– Impulsem do przeprowadzenia debaty była rezolucja Parlamentu Europejskiego z 3 maja 2022 r., w której zaapelowano do wszystkich państw członkowskich o stworzenie szansy głosowania 16-latkom w wyborach do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2024 r. Przed rezolucją były trzy takie państwa Austria, Belgia i Malta, w ubiegłym roku dołączyły także Niemcy. W sytuacji w której działania Unii Europejskiej sięgają horyzontu 2050 roku, trudno nie myśleć o włączaniu młodego pokolenia w proces decyzyjny, którego skutki ta właśnie młodzież będzie odczuwać najmocniej – mówi dr Bartłomiej Zapała, Prezes Fundacji Future for Europe.


 

Organizatorami debaty oksfordzkiej w Lublinie są Fundacja Future for Europe oraz Młodzieżowa Rada Miasta Lublin.


Podziel się
Oceń

Komentarze