Reklama
czwartek, 16 stycznia 2025 17:50
Reklama

KUL – mimo 105 lat wciąż młodzieńczy

  • Źródło: rzecznik prasowy KUL

Źródło: rzecznik prasowy KUL

 

– KUL ma 105 lat i wciąż pozostaje młodzieńczy; to uczelnia pełna energii, która oferuje społeczności akademickiej wiele dobrych inicjatyw – tak o naszym uniwersytecie z okazji przypadającej 8 grudnia rocznicy jego powstania mówi rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Kompasem rozwoju uczelni i jej nowoczesnego oblicza – jak zapewnia rektor – pozostaje niezmiennie Ewangelia i nauczanie Kościoła katolickiego.

KUL tworzą także wspaniali naukowcy i nauczyciele akademiccy oraz poszukujący, zdolni i pełni pomysłów studenci i doktoranci. To również rzetelni pracownicy administracji oraz wspaniałomyślni przyjaciele naszej uczelni – dodaje ks. prof. Mirosław Kalinowski.

W niedawnej refleksji adwentowej podczas Apelu Jasnogórskiego w Częstochowie rektor przedstawił KUL jako „szkołę świadomej wiary”. – Wiara zakłada rozumność i nie przeciwstawia się wynikom badań naukowych, ale je dopełnia, a właściwe połączenie rozumu i wiary jest wyznacznikiem prawdziwej mądrości – podkreślił, wskazując przy tym przykład Jacka Krawczyka – zmarłego w opinii świętości studenta teologii i psychologii na KUL-u.

Miarą bogactwa oferty edukacyjnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II jest fakt, że w obecnym roku akademickim 2023/2024 studenci rozpoczęli naukę na ponad 100 kierunkach i specjalnościach z zakresu nauk społecznych, humanistycznych, technicznych i przyrodniczych, teologicznych, filozoficznych, prawnych czy medycznych. Miarą zaś nowoczesności naszej uczelni są takie propozycje jak np. kierunek lekarski, coaching i doradztwo kariery czy sztuczna inteligencja.

Już pierwsze, szacunkowe wyniki rekrutacji z września br. wskazywały, że studia na naszej uczelni rozpocznie ok. trzy tysiące nowych studentów i doktorantów, w tym ponad dwa tysiące osób na studiach jednolitych magisterskich i I stopnia oraz ok. 800 osób na studiach II stopnia. Łącznie na KUL studiuje ok. dziewięć tysięcy osób, w tym kilkuset studentów z zagranicy – nie tylko z ogarniętej wojną Ukrainy, której nasz uniwersytet stara się pomóc, ale także z dalekich krajów obu Ameryk, Afryki czy nawet z Australii.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze