Mieszkańcy miasta mogą wybrać się na spacer śladem lubelskich pomników przyrody. Nowa ścieżka przyrodnicza prowadzi od skrzyżowania al. Kraśnickiej i ul. Głębokiej do Błoni Pod Zamkiem. Inicjatywa to element projektu „Monumenty przyrody" realizowanego przez Miasto Lublin oraz Fundację dla Przyrody.
– Miasto każdego roku otacza opieką kolejne okazy najpiękniejszych i najbardziej wartościowych lubelskich drzew. Aktualnie mamy w Lublinie 83 pomniki przyrody obejmujące ochroną 258 drzew. Odgrywają one znaczącą rolę w łagodzeniu skutków zmian klimatu oraz są domem dla wielu gatunków ptaków, owadów i mikroorganizmów. Nowa ścieżka przyrodnicza ma na celu przybliżenie mieszkankom i mieszkańcom Lublina ich znaczenia dla miejskiego ekosystemu. To także doskonała propozycja spędzania wolnego czasu, łącząca aktywny wypoczynek oraz edukację ekologiczną. Serdecznie zachęcamy wszystkich miłośników przyrody do spacerów trasą „Monumentów przyrody" – mówi Blanka Rdest, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.
Nowa ścieżka przyrodnicza to trasa pieszo-rowerowa obejmująca 23 pomniki przyrody zlokalizowane pomiędzy al. Kraśnicką i Błoniami pod Zamkiem. Na szlaku znalazły się:
- 2 dęby szypułkowe, al. Kraśnicka 4,
- 2 dęby szypułkowe, al. Kraśnicka 2A,
- buki zwyczajne - szpaler 5 drzew, al. Kraśnicka 2K,
- 3 dęby szypułkowe, al. Kraśnicka 2,
- topola czarna, ul. Spadochroniarzy 9,
- klon pospolity, ul. Głęboka 32B,
- topola holenderska, ul. Chrobrego 2,
- topola czarna, ul. H. Łopacińskiego 3,
- topola biała, Ogród Saski,
- lipa drobnolistna, ul. I. Radziszewskiego 2A,
- miłorząb dwuklapowy, ul. Lipowa (cmentarz wejście),
- dąb szypułkowy, ul. Lipowa (cmentarz, kaplica),
- kłęk amerykański, ul. Krucza 6,
- lipa drobnolistna, ul. Ewangelicka 1,
- kasztanowiec zwyczajny, ul. Ewangelicka 1,
- dąb szypułkowy, ul. Chmielna 1,
- dąb szypułkowy, Plac Litewski,
- szakłak pospolity, ul. Bernardyńska 14A,
- wierzba biała, Błonia pod Zamkiem.
Na początku oraz na końcu trasy zamontowano tablice edukacyjne, które opisują znajdujące się tam pomnikowe drzewa oraz ich znaczenie dla miejskiego ekosystemu. Na tablicach umieszczono także kod QR, który skieruje osoby niedowidzące i niesłyszące do strony internetowej, gdzie opublikowany jest film z nagraniem lektorskim oraz tłumaczeniem na polski język migowy. W najbliższym czasie przy 9 pomnikach pojawi się również chodnikowe graffiti z nazwą gatunkową objętego ochroną okazu.
W ramach projektu „Monumenty przyrody" powstaje także dedykowana strona internetowa, poświęcona lubelskim pomnikom przyrody. W przygotowaniu są również ulotki informacyjne z mapą i opisem nowej ścieżki przyrodniczej. Ponadto w ramach przedsięwzięcia odbywają się wycieczki edukacyjne dla najmłodszych mieszkanek i mieszkańców Lublina. Do udziału w spacerach zostali zaproszeni uczniowie i uczennice klas I-III wybranych lubelskich szkół podstawowych.
Projekt „Monumenty przyrody" realizowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz w ramach projektu budżetu obywatelskiego Miasta Lublin „Zadbajmy o zwierzęta".
Miłośników lubelskiej przyrody zapraszamy także na spacer do Wąwozu Lipniak, rozciągającego się od al. Kraśnickiej (na wysokości Parku Węglin) do doliny Konopniczanki. Z inicjatywy Rady Dzielnicy Węglin Północny Miasto zamontowało przy ul. Lipniak tablicę z informacjami na temat tego miejsca, z której mieszkanki i mieszkańcy dowiedzą się, m.in. jak powstawał wąwóz, jak wygląda jego ukształtowanie powierzchni, jaką pełnił funkcję czy jakie gatunki roślin występują na tym obszarze. Na tablicy znajduje się kod QR, który odsyła do strony internetowej z rozszerzonymi wiadomościami na temat wąwozu. Treści merytoryczne umieszczone na tablicy i stronie internetowej zostały opracowane przez dr hab. Jana Rodzika – profesora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, zaś zdjęcia i ryciny udostępnione są przez prof. Rodzika oraz Beatę Żuraw, z Rady Dzielnicy.
Komentarze