Miasto Lublin zakwalifikowało się do drugiego, finałowego etapu prestiżowego konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2029. Decyzją międzynarodowych ekspertów, lubelska aplikacja została wybrana spośród 12 miast z Polski. Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg również znalazły się na tzw. „krótkiej" liście w ścisłym finale konkursu.
W związku z ogłoszonym dzisiaj wynikiem w poniedziałek (30 października) zapraszam na konferencję prasową dotyczącą udziału Lublina w konkursie o tytuł ESK 2029 z udziałem Zastępczyni Prezydenta Miasta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji Beaty Stepaniuk-Kuśmierzak oraz przedstawicieli środowisk kulturalnych przygotowujących aplikację i uczestniczących w prezentacji przed międzynarodową komisją niezależnych ekspertów. Spotkanie z Państwem odbędzie się w poniedziałek (30 października) o godz. 13.30 w Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 14 (Sala Czarna).
– Lublin znalazł się w finale konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten sukces, w szczególności całemu zespołowi przygotowującemu aplikację oraz instytucjom, organizacjom pozarządowym i indywidualnym osobom, które złożyły swoje projekty w ogłoszonym otwartym naborze. To na jego podstawie mógł powstać ten wyjątkowy dokument konkursowy, który jest wyrazem naszej odpowiedzialności za przyszłość Lublina i Europy Wschodniej, wiary w siłę miejskiej wspólnoty i odwagi w podejmowaniu aktualnych wyzwań Unii Europejskiej. Przed nami drugi etap konkursu i wiele pracy. Wierzymy, że otrzymanie tytułu może wzmocnić pozycję Lublina, jako ważnego ośrodka kulturalnego w Europie oraz otworzy nowe możliwości współpracy i wymiany doświadczeń z innymi miastami na całym kontynencie. W procesie ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin będzie kontynuował wspieranie artystek i artystów, prace nad rozwojem infrastruktury kulturalnej oraz innowacyjnymi projektami, które promują współpracę międzynarodową i wymianę kulturalną – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Lublin, jako jeden z najstarszych i najbardziej zróżnicowanych ośrodków kultury w Polsce, ma do zaoferowania bogate i unikalne dziedzictwo kulturowe. Miasto jest znane z wielu osiągnięć artystycznych, festiwali oraz inicjatyw społecznych promujących różnorodność i aktywność kulturalną. Hasłem przewodnim aplikacji Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 jest „Re:union".
W dniach 24-26 października w Warszawie odbywały się rozmowy preselekcyjne z 12 miastami: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów i Toruń, które złożyły deklaracje o przystąpieniu do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Złożone wnioski aplikacyjne były oceniane przez panel niezależnych ekspertów, który składał się z 10 osób wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów, a także dwóch specjalistów wyznaczonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Komentarze