Europejski Tydzień Szczepień to okazja przyjrzenia się zjawisku szczepień w ujęciu społecznym i próba odpowiedzi na pytania pozamedyczne, dotyczące, między innymi, rosnącej w Europie nieufności wobec szczepień. Za to zjawisko nie można winić samych szczepionek - ich skuteczność możemy obserwować niemal codziennie, porównując choćby statystyki zachorowań na choroby, przeciwko którym szczepienie w Polsce jest obowiązkowe:
Na gruźlicę w 1960 roku chorowało 85 529 osób, po wprowadzeniu szczepień liczba ta stopniowo malała i w roku 2015 wynosiła 6430. Innym przykładem jest zachorowanie na polio, na które w 1951 roku zachorowało 3060 osób, zmarły 252 osoby, w 1959 roku zachorowało dwukrotnie więcej osób, bo aż 6090. Począwszy od lat 60-tych sytuacja zaczęła się zmieniać i od roku 1999, kiedy został zarejestrowany ostatni przypadek poliomyelitis w Polsce, nie występują zachorowania na tę chorobę - wylicza profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii.
Światowa Organizacja Zdrowia informuje natomiast, że w ciągu pięciu lat, od 2010 do 2015 roku, dzięki szczepieniom śmierci uniknęło 10 milionów osób, zaś wirus polio, obecne tylko w trzech krajach, zbliża się do fazy eradykacji (całkowitego zwalczenia choroby).Dane pokazują jednoznacznie – szczepienia działają!
Szczegóły akcji „Zaszczep się wiedzą”, ciekawe informacje i wartościowe źródła wiedzy znaleźć można na stronie www.zaszczepsiewiedza.pl
Komentarze