Jest to nowa inicjatywa środowiska akademickiego skierowana do studentów kształcących się na kierunkach geoinformatycznych oraz innych wykorzystujących systemy informacji geograficznej na uczelniach wyższych różnych typów.
W ciągu roku w Polsce odbywa się kilkanaście branżowych spotkań, podczas których prezentowane są różnorodne aspekty wykorzystania systemów informacji geograficznej (GIS) w badaniach naukowych, administracji lub gospodarce. Do najważniejszych z nich należą konferencje m.in.: GIS w nauce, Środowisko informacji, GIS w praktyce.
Początkowo spotkania te miały na celu integrację i wymianę poglądów wśród naukowców, ekspertów i specjalistów, którzy w swojej pracy wykorzystują GIS. W ostatnich latach do tego grona dołączyli studenci, którzy aktywnie uczestniczą niemal we wszystkich wydarzeniach związanych z GIS poprzez wygłaszanie referatów lub prezentację posterów.
Główną ideą GIS Challenge 2017 jest sprawdzenie wiedzy oraz umiejętności analitycznego myślenia pod kątem wykonywania analiz przestrzennych, a także sposobów rozwiązywania problemów technicznych z wykorzystaniem oprogramowania
GIS. Uczestnictwo w GIS Challenge jest doskonałą okazją do nawiązania kontaktów pomiędzy firmami z branży IT, które wykorzystują funkcjonalność GIS w swojej pracy, a najzdolniejszymi studentami branży geoinformatycznej.
Uczestnicy GIS Challenge będą zespołowo rywalizować o miano najlepszejdrużyny w Polsce w rozwiązywaniu zadań analitycznych oraz problemów związanych z wykorzystywaniem oprogramowania GIS i przetwarzaniem danych przestrzennych. i Leaflet.
Głównym Organizatorem GIS Challenge 2017 jest Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.
Komentarze