- W woj. lubelskim w latach 2018-2021 produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii wzrosła prawie o 50 proc. Uważam, że to bardzo dobry wynik. Praktycznie w każdej gminie w regionie mamy do czynienia z instalacjami czy to solarnymi czy fotowoltaicznymi. Nie dziwi mnie to, bo nasłonecznienie na Lubelszczyźnie jest największe w Polsce. Ale rozwijamy także inne aktywności
w dziedzinie zielonej energii, jak choćby farmy wiatrowe, które ostatnio powstają choćby w moim rodzinnym Kraśniku. Jesteśmy także poważnie zainteresowani wsparciem produkcji wodoru, które będzie jednym z kluczowych paliw transformacji energetycznej. W tym celu z udziałem Województwa Lubelskiego powstał niedawno Lubelski Klaster Wodorowy - mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Podczas spotkania zaprezentowane zostały zarówno nowe regulacje legislacyjne w zakresie OZE jak
i rozwiązania technologiczne dotyczące fotowoltaiki oraz energii wiatrowej.
- Przed nami wielka zmiana. Polska transformacja energetyczna to wiele miliardów złotych, które inwestowane są w nowe źródła. Dzieje się tak również na Lubelszczyźnie, gdzie m.in. PGE wyda wielkie kwoty zarówno w produkcję energii, ale przede wszystkim w sieci przesyłowe, tak aby te nowoczesne źródła energii, które są bardziej rozproszone niż energetyka konwencjonalna miały możliwość dystrybucji – podkreśla Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
Zdaniem wielu specjalistów technologia pozyskiwania energii z wodoru jest przyszłością energetyki. Wiele wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości jednym z kluczowych paliw transformacji energetycznej będzie wodór. Dlatego jeden z paneli konferencji „Energia dla Lubelskiego” poświęcony był dyskusji nad gospodarką wodorową oraz szansom dla regionu związanym z Lubelskim Klastrem Wodorowym. Jego koordynatorem została Grupa Azoty Puławy S.A., jeden z największych producentów wodoru w kraju (240 tys. ton rocznie). W czasie dyskusji podkreślano, że w ciągu kilkunastu lat rynek energetyczny zostanie zdominowany przez technologie wodorowe i będzie to bardzo ważne dla osiągnięcia neutralności klimatycznej. Na razie na przeszkodzie stoi wysoka cena tego paliwa.
- Obecnie jest to ok. 15 euro za kilogram wodoru. A autobus na przejechanie 100 kilometrów potrzebuje 9 kilogramów wodoru. Ale wszyscy liczą na to, że stanie się to tańsze i bardziej dostępne - uważa Dariusz Kasperek, wykładowca Akademii WSEI, specjalista od wykorzystania wodoru w transporcie publicznym.
W trakcie konferencji organizatorzy przedstawili m.in. doświadczenia klastrów energetycznych.
Województwo Lubelskie jest dobrze przygotowane do realizacji takich inicjatyw. W regionie funkcjonują 3 spółdzielnie energetyczne i 12 klastrów, w tym kilka posiadających status certyfikowanych klastrów energii.
- Województwo lubelskie ma duży deficyt energii, tu prawie nie ma konwencjonalnych źródeł wytwarzania energii. W związku z tym bez nowoczesnej energetyki, wielu niezależnych źródeł wytwarzania, przede wszystkim źródeł odnawialnych trudno mówić o rozwoju regionu. Wojna w Ukrainie i konieczność zintegrowania tego kraju z Unią Europejską w pierwszej kolejności w obszarze energetycznym i gazowym wymaga modernizacji i rozbudowy zaniedbanych i przestarzałych systemów dystrybucyjnych i przesyłowych w Polsce Wschodniej. W tym upatruję naszą ogromną szansę – mówi Krzysztof Szydłowski, prezes Włodawskiego Klastra Energii Grupa SIS.
Podczas konferencji poruszano nie tylko kwestie związane z wodorem. Uczestniczyli w niej m.in. samorządowcy, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z postawieniem w swojej gminie na energię odnawialną.
- To była bardzo dobra i opłacalna dla gminy decyzja. Dzisiaj mamy dodatkowe dochody w postaci 2 proc. od wartości budowli. W przypadku naszego samorządu przy 13 elektrowniach wiatrowych jest to milion złotych rocznie plus podatek od nieruchomości - mówi Jacek Lis, wójt gminy Żółkiewka.
Konferencja, której organizatorem było Towarzystwo Mediów Lokalnych, odbyła się w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW w Lublinie z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Partnerem wydarzenia „Energia dla Lubelskiego. Czas na OZE i transport zeroemisyjny” było Województwo Lubelskie. Zaś patronat honorowy objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Partnerami Strategicznymi Konferencji Energia dla Lubelskiego byli Województwo Lubelskie, Akademia WSEI, OX2. Partnerami byli : Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., PGE Dystrybucja sp. z o.o., Grupa Azoty Puławy, Zielona Energia sp. z o.o.
Komentarze