Wynegocjowany przez stronę społeczną 30 sierpnia br. pakiet obejmuje 3 główne punkty:
• podniesienie od 1 września br. wartości tzw. flapsów, tj. bezpłatnych talonów na posiłki profilaktyczne do poziomu 1,5% wynagrodzenia minimalnego za płacę brutto (tj. wzrost z 36 na 54 złote) oraz bezpłatnych bonów na posiłki profilaktyczne dla pracowników – do 0,9% wynagrodzenia minimalnego za pracę brutto (tj. wzrost z 29 na 32 złote)
• wzrost od 1 stycznia 2024 r. wysokości składki podstawowej opłacanej przez Spółkę na PPE (Pracowniczy Program Emerytalny) z obecnych 4,5% na 7%, co stanowi maksymalną wartość jaką w Polsce możne przeznaczyć na ten cel pracodawca
• wypłacenie świadczenia pieniężnego z tytułu wkładu załogi w 40-letni rozwój i utrzymanie w dotychczasowej dobrej kondycji organizacyjnej i finansowej przedsiębiorstwa, przekazanego załodze w 2 ratach: pierwsza wyniesie średnio na osobę 14 tys. zł brutto i zostanie wypłacona do 10 października 2023 r., druga wyniesie średnio na osobę 10 tys. zł brutto i zostanie wypłacona w I kwartale 2024 r.
– Dziękuję stronie społecznej za dobrą atmosferę, otwartą postawę i udane negocjacje. Zawsze jesteśmy w stanie mądrze porozumieć się z pracownikami. Uważam, że przejęcie przez Skarb Państwa będzie przełomowe dla Bogdanki i dla całej Lubelszczyzny, a pakiet pracowniczy zabezpieczy finansowo załogę na długie lata – podsumował Kasjan Wyligała, prezes zarządu LW Bogdanka.
Zadowolenia po negocjacjach nie kryją też przedstawiciele załogi. – Jesteśmy w połowie negocjacji. Na dziś uzgodnione mamy wszystkie punkty z pracodawcą. Liczymy, że za około tydzień będziemy mogli spotkać się w Ministerstwie Aktywów Państwowych, aby rozmawiać w sprawie postulatów związanych z przejęciem Bogdanki przez Skarb Państwa. Jednak już dziś można powiedzieć, że sposób w jaki podchodzi do rozmów zarówno strona rządowa, jak i zarząd, może być traktowany jako wzór jakości i stylu negocjacji z załogą – zaznacza Mariusz Romańczuk, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Bogdance.
W negocjacjach 30 sierpnia br. brali udział m.in. wszyscy członkowie zarządu LW Bogdanka SA, tj. Kasjan Wyligała - prezes zarządu i wiceprezesi: Artur Wasilewski, Adam Partyka oraz Dariusz Dumkiewicz. Stronę związkową reprezentowali przedstawiciele Zarządu Międzyzakładowego Związku Zawodowego Górników w Polsce, Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność”, Związku Zawodowego Pracowników Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla w Polsce „Przeróbka” i Związku Zawodowego „KADRA”.
Komentarze