XXXIII Międzynarodowa Konferencja „Badania Archeologiczne w Polsce środkowowschodniej, zachodniej Białorusi i Ukrainie w roku 2016” odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia na Zamku Lubelskim. Organizowana jest wspólnie przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Muzeum Lubelskie. Przez dwa dni archeologowie, ale także specjaliści innych dziedzin nauki, będą dyskutować o najnowszych odkryciach, a także metodach badań.
W Konferencji wezmą udział goście z Polski, Białorusi, Rosji, Ukrainy, a także (po raz pierwszy) z Litwy i Szwecji. Wygłoszonych zostanie 56 referatów i zaprezentowanych zostanie 36 posterów. Zakres tematyczny konferencji obejmie dzieje ludzkiej kultury od epoki paleolitu po okres współczesny.
Archeologia dostarcza nam wielu informacji o otaczającym świecie, o początkach i rozwoju cywilizacji, a nawet o pochodzeniu człowieka. Wraz z postępem nauki konieczne staje się badanie dziejów gatunku ludzkiego przez pryzmat wielu dziedzin. Dlatego konferencja ma charakter interdyscyplinarny - przez to poruszane są inspirujące wątki, a poszczególne problemy omawiane w wielu aspektach.
Konferencja odbywa się cyklicznie, od 33 lat. Ma walory naukowe, a także społeczne i promocyjne - cieszy się zainteresowaniem mieszkańców miasta i regionu oraz jest okazją do jego promocji na forum międzynarodowym.
Szczegółowy program konferencji znajdziecie Państwo poniżej:
Komentarze