Muzeum Narodowe w Lublinie zaprasza na wakacyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży organizowane wokół wystaw stałych i czasowych!
Rodzinne warsztaty cyrkowe - 6 i 20 sierpnia, godz. 12.00
Na wystawie „Oblicza plakatu. Kolekcja Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego” szczególne miejsce zajmuje plakat cyrkowy. W ramach niedzielnych warsztatów dla rodzin przeniesiemy nieco jego barw i magii na dziedziniec Zamku Lubelskiego! Warsztaty cyrkowe to okazja do rozwoju poprzez zabawę już od najmłodszych lat. Zajęcia nastawione są na współpracę i dobrą zabawę pomiędzy dzieckiem i dorosłym. Dzięki różnym ćwiczeniom stymulujemy pracę obu półkul mózgowych, rozwijamy wytrwałość, cierpliwość i determinację. Zajęcia dla rodziców z dziećmi pokazują kreatywne zabawy, które można wykorzystać później w domu, a wpływają one pozytywnie na relacje z dzieckiem.
Marionetka i koziołek. Warsztaty tworzenia marionetek dla młodzieży - 7-10 sierpnia 2023, godz. 10.00-13.00
Marionetka to jedna z najbardziej uroczych i jednocześnie najciekawszych form teatralnych. Przymocowane nitkami do krzyżaka ruchome lalki mogą poruszać się, grać i wywoływać niesamowite emocje u widza.
Uczestnicy warsztatów będą mogli przekonać się o tym tworząc od podstaw własne marionetki, poczynając od drewnianego szkieletu, przez uszycie strojów, aż po uformowanie twarzy i umocowanie marionetek do krzyżaka. W ruch pójdą młotki, wkrętarki, maszyny do szycia, ale przede wszystkim ręce i kreatywne głowy. W drugiej część warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak wprawić marionetki w ruch, poznają również zasady ruchu scenicznego. Zdobytą wiedzę młodzież będzie mogła wykorzystać biorąc czynny udział w spektaklu opartym na legendzie o lubelskim koziołku – oczywiście tym z herbu Lublina. Będzie na pewno pracowicie i bardzo twórczo.
Spektakl marionetkowy: Koza czy koziołek? - 12 sierpnia, godz. 16.00, dziedziniec Zamku Lubelskiego, wstęp wolny
Koza czy koziołek? Na to pytanie postaramy się Wam odpowiedzieć przedstawiając historię lubelskiego koziołka, który w zaskakujący sposób stał się symbolem miasta Lubina.
Spektakl będzie się składał z dwóch odsłon: w pierwszej zaprezentujemy oficjalną legendę pewnej zacnej kozy, która dzięki swym bohaterskim zasługom miała szansę zaistnieć w historii Lublina.
W drugiej odsłonie przestawimy historię powstania lubelskiego herbu w wydaniu uczestników warsztatów marionetkowych. Wykorzystają oni świeżo stworzone, autorskie marionetki oraz swą wyobraźnię i wspólnie z animatorami przedstawią niebanalną historię o lubelskiej kozie.
Komentarze