Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 20:48
Reklama

42 miejsca w Szkole Doktorskiej KUL - ruszyła rekrutacja

  • Źródło: rzecznik prasowy KUL
42 miejsca w Szkole Doktorskiej KUL - ruszyła rekrutacja

Autor: archiwum KUL

Od 3 lipca można już rekrutować się do Szkoły Doktorskiej KUL. W tym roku do 11 dotychczasowych dyscyplin, w ramach których możliwe jest odbywanie kształcenia, dołączyły 3 kolejne: ekonomia i finanse, nauki biologiczne oraz nauki o polityce i administracji.

W tegorocznej rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 Szkoła Doktorska KUL przewidziała przyjęcie 42 osób. Na każdą z 14 dyscyplin: filozofia, nauki teologiczne, historia, językoznawstwo, literaturoznawstwo, nauki o sztuce, nauki prawne, prawo kanoniczne, nauki socjologiczne, pedagogika, psychologia, ekonomia i finanse (nowość), nauki biologiczne (nowość), nauki o polityce i administracji (nowość) przypada dwa miejsca, pozostałe trafiają do ogólnej puli uniwersyteckiej i są przyznawane w zależności od pozycji kandydata na liście rankingowej.

Aby zostać doktorantem Szkoły Doktorskiej KUL należy wziąć udział w rekrutacji i do 28 sierpnia br. złożyć wymagane dokumenty, w tym opis propozycji projektu badawczego (szczegóły na stronie https://kandydat.kul.pl w zakładce „Szkoła Doktorska"). – Wkrótce do obecnych dyscyplin dołączą kolejne trzy: nauki biblijne, nauki o rodzinie oraz biologia medyczna – informuje dr hab. Krzysztof Mielcarek, prof. KUL.

Kształcenie w Szkole trwa 4 lata. Zajęcia realizowane są stacjonarnie w dwóch ścieżkach językowych – polskiej i angielskiej. Doktoranci jako młodzi naukowcy w ramach realizacji programu kształcenia zobowiązani są do prowadzenia badań naukowych, przygotowywania publikacji oraz angażowania się w inne aktywności. Mają także pełne prawa doktoranckie oraz otrzymują stypendium doktoranckie.

– Cały zamysł szkoły jest oparty na koncepcji świątyni, której filary stanowią cztery kolumny. Po pierwsze są to kompetencje akademickie, gdzie nacisk kładziemy przede wszystkim na dwie kwestie: zdolność dzielenia się swoimi wynikami badań – chodzi tu głównie o wartościowe publikacje, bardzo istotny element dzisiejszego dialogu naukowego – oraz na równie fundamentalny składnik, którym jest biegłość w pisaniu wniosków grantowych. Druga kolumna odpowiada za upowszechnianie wiedzy, w ramach której rozwijane są umiejętności wykładowe doktoranta, zarówno na poziomie akademickim, jak i popularyzatorskim. Kolumna trzecia reprezentuje kompetencje metodologiczne – zależy nam na wykształceniu w młodym naukowcu świadomości, że jego cząstka wiedzy jest umieszczona w szerszym kontekście. Ostatnia kolumna symbolizuje kompetencje specjalistyczne – staramy się zapoznać doktoranta z procedurami, które umożliwiają dialog z większą liczbą dyscyplin – wyjaśnia szczegółowo dyrektor Szkoły Doktorskiej KUL dr hab. Krzysztof Mielcarek, prof. KUL.

Szkoła Doktorska KUL działa od 2019 roku. Jest to jednostka interdyscyplinarna, która pozwala na rozpoczęcie kariery naukowej i uzyskanie stopnia doktora w jednej z 14 dyscyplin: filozofia, nauki teologiczne, historia, językoznawstwo, literaturoznawstwo, nauki o sztuce, nauki prawne, prawo kanoniczne, nauki socjologiczne, pedagogika, psychologia, ekonomia i finanse, nauki biologiczne, nauki o polityce i administracji.


Podziel się
Oceń

Komentarze