Reklama
piątek, 22 listopada 2024 03:13
Reklama

Pingpongiści AZ Zamość i UE Wrocław faworytami w Ołomuńcu

  • Źródło: Biuro Prasowe Akademicki Związek Sportowy
Pingpongiści AZ Zamość i UE Wrocław faworytami w Ołomuńcu

Autor: Biuro Prasowe Akademicki Związek Sportowy/ Grzegorz Jędrzejewski

 

Polscy tenisiści stołowi są pełni nadziei i wiary w sukces przed startem Akademickich Mistrzostw Europy, które w środę rozpoczną się w Ołomuńcu. Medalowych aspiracji nie ukrywają w Akademii Zamojskiej czy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, które po medalach w zeszłorocznych Europejskich Igrzyskach Akademickich w Łodzi zamierzają po raz kolejny zaznaczyć dominację na Starym Kontynencie.

Do Czech wybierają cztery polskie drużyny. W turnieju mężczyzn zobaczymy Akademię Zamojską oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a w rywalizacji kobiet wezmą udział tenisistki stołowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Uniwersytetu Warszawskiego.

Bardzo mocny zespół na mistrzostwa u naszych południowych sąsiadów zbudowano w Zamościu. Ekipa prowadzona przez trenera Piotra Kostrubca w przeszłości wygrywała już ważnej rangi studenckie zawody – przed rokiem w Łodzi nie miała sobie równych w Europejskich Igrzyskach Akademickich, a blisko dwa miesiące temu w Gdańsku triumfowała w finale Akademickich Mistrzostw Polski. W składzie zamościan wystąpią znani z gry w Lotto Superlidze Jakub Folwarski (MVP finału AMP w Gdańsku), Konrad Kulpa, Damian Węderlich (obaj ćwierćfinaliści tegorocznych indywidualnych MP seniorów w Płocku), a także Jan Zandecki.

– Zdajemy sobie sprawę, że zdobyte tytuły zobowiązują do walki o najwyższe cele w AME w Ołomuńcu. Skład jest bardzo wyrównany i gwarantujący grę na wysokim poziomie, więc chcemy włączyć się do walki o medale – deklaruje trener Kostrubiec. – Jakub Folwarski jest podwójnym złotym medalistą z Europejskich Igrzysk Akademickich z Łodzi, więc na pewno wyznaczył sobie i drużynie ambitne cele na przyszłość. Konrad Kulpa w znacznym stopniu przyczynił się do zdobycia złota w turnieju drużynowym tych igrzysk. Węderlich i Zandecki prezentują ten sam poziom wyszkolenia, dzięki czemu będziemy mogli ustawiać zespół pod konkretnych rywali, co może mieć duże znaczenie w przebiegu turnieju – przewiduje.

Debiut na międzynarodowej arenie zaliczą zawodnicy UMCS Lublin. W składzie akademickich wicemistrzów kraju nie wystąpią jednak wszyscy najlepsi gracze. – Dwa lata temu postawiliśmy na profesjonalizację sekcji tenisa stołowego na UMCS. Efektem pracy jest zeszłoroczne zwycięstwo mężczyzn w AMP i kwalifikacja na lipcowe AME. Są to nasze pierwsze zawody w randze międzynarodowej. Chcemy zebrać cenne doświadczenie, aby w przyszłości móc wyznaczać sobie konkretne cele, takie jak na przykład medale – przedstawia Filip Grajewski, trener i kierownik UMCS Lublin na AME w Ołomuńcu. – Ze składu wypadł niestety Tomasz Tomaszuk, który nie uporał się z kontuzją ręki i jeszcze przez jakiś czas nie wróci do treningów. Zmniejsza to nasze szanse w turnieju drużynowym. Pozostają nam gry indywidualne i deble. W grach podwójnych wystawimy tylko jedną mocną parę. Kamil Kurowski i Łukasz Sokołowski to liderzy sportowi naszej drużyny. Doświadczenie Kamila i energia Łukasza na pewno pomogą nam w zbudowaniu odpowiedniego nastawienia. Wszyscy zawodnicy są w dobrej dyspozycji sportowej. Damy z siebie wszystko jako drużyna – deklaruje.

Ważne role w turnieju kobiet powinny odegrać nasze reprezentantki. W ekipie UE Wrocław, która w maju w Gdańsku zdobyła drużynowo trzeci z rzędu złoty medal AMP, tradycyjnie ujrzymy siostry Katarzynę i Annę Węgrzyn, czyli pierwszą i czwartą singlistkę tegorocznych seniorskich MP w Płocku. Obie wystąpią w Czechach po starcie w III Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023.

– Jesteśmy aktualnym akademickim mistrzem Polski, dlatego nastawienie jest jak najbardziej bojowe. Sadzę, że powinniśmy walczyć o wygraną w AME. Jesteśmy w końcu wicemistrzami EUG Games 2022 z Łodzi, choć teraz zagramy w nieco innym składzie. Liderkami zespołu dalej będą jednak siostry Węgrzyn – mówi Tomasz Dąbrowski, opiekun UE Wrocław.

Poza wrocławiankami zagrają także studentki UW Warszawa, Stołeczne pingpongistki z Katarzyną Ślifirczyk i Agatą Zakrzewską (wystąpią wspólnie w deblu) na czele również mają prawo myśleć o wysokich lokatach.

AME w tenisie stołowy w Ołomuńcu rozpoczną się w środę, 5 lipca, a potrwają do niedzieli, 9 lipca.

Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Europy wspierają sponsor strategiczny AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.


Podziel się
Oceń

Komentarze