Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku zaprasza w sezonie wakacyjnym zarówno dzieci jak i dorosłych. A będzie się działo.
W lipcu od godziny 11 do 12 w Zaułku Poetów na najmłodszych czeka cykl na Wakacje pod gruszą. Codziennie przed południem w Zaułku Poetów w cieniu starej gruszy bibliotekarki czytać będą dzieciom opowiadania i baśnie: „To się w głowie nie mieści", „Opowiadania do chichotania", „Paddington", „Wakacje grzecznego psa"... i inne. Wybór pogodnych historii jest duży, to gwarancja, że będzie wesoło.
4 lipca o godzinie 17 w galerii biblioteki odbędzie się wystawa prac plastycznych prof. Romualda Kołodzieja. Artysta ukończył Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, gdzie pracuje od 1977 r. Obecnie prowadzi Zakład Grafiki Projektowej i Serigrafii. Od 2009 r podejmuje pracę na Wydziale Sztuki Politechniki Radomskiej na stanowisku prof. nadzwyczajnego. Organizator wielu akcji plastycznych m.in.: Ostróda, Lublin, Kazimierz Dolny, Grunwald, Bytów, Bytom. Kurator i organizator wielu plenerów i warsztatów plastycznych. Zorganizował 32 wystawy indywidualne w:kraju i zagranicą: Łuck (Pałac Kultury), Dniepropietrowsk (Galeria Sztuki w Pałacu Kultury), BWA Rzeszów, BWA Olkusz, Miejska Galeria w Kaliszu, Ratusz Lublin. Uczestniczył w ponad 50 wystawach zbiorowych: Polska, Meksyk, Holandia, Słowacja, Czechy, Litwa, Ukraina, Francja, USA. Najważniejsze sukcesy to III, II i I nagroda (1996 r., 1997 r. i 1999 r. ) Grafika Roku – Lublin, Nagroda Artystyczna Burmistrza Miasta Świdnik.
Serigrafia jest techniką graficzną mającą już swoją historię. Jej początki szacuje się na wiek XVII na terenie Japonii, a swe korzenie ma w dalekowschodnich technikach druku szablonowego, istniejących tam już wiele, wiele wieków wcześniej. Technika ta pozwala artyście grafikowi na bardzo szerokie spektrum artystycznego eksperymentu, a współcześnie wzbogacona o doświadczenie fotografii i cyfrowe przetwarzanie obrazu, wnosi nowe jakości i wyraźnie poszerza aspekt formalno-ekspresyjny. Wystawa potrwa do 28 lipca.
5 lipca o godzinie 17 w Zaułku Poetów koncert legendarnego Apostolisa Anthimosa, znakomitego gitarzysty, perkusisty, pianisty i kompozytora oraz jego TRIO.
Koncert odbędzie się w ramach realizacji projektu Sztuka aktywna – spotkania z kultura w strefie wolnego czasu z Budżetu Obywatelskiego.
Apostolis Anthimos zadebiutował na scenie jako 17-latek. Od 1971 roku do dziś jest gitarzystą i perkusistą w zespole SBB, okrzykniętym najważniejszą formacją rockową półwiecza w Polsce. To zespół, który wytyczył zupełnie nowe ścieżki na polskiej scenie muzycznej i stał się jednym z najbardziej znanych polskich bandów na świecie. I chociaż Anthimos jest głównie kojarzony z SBB, to w swojej karierze artystycznej współpracował i nagrywał z wieloma jazzmanami (Stańko, Szukalski, Urbaniak), a swoje płyty solowe rejestrował z pierwszoplanowymi postaciami światowego jazzu (Jack DeJohnette, Arild Andersen, Étienne M'Bappé, Gary Husband). Jest też cenionym muzykiem sesyjnym; współpracował m.in. ze światową gwiazdą muzyki greckiej, jaką jest Dalaras. Całe to bogactwo muzycznych doświadczeń Apostolisa Anthimosa znajdzie wyraz w utworze zaprezentowanym podczas koncertu w NOSPR. Goście zaproszeni do jego wykonania to osobistości reprezentujące różne muzyczne światy – od nurtu eksperymentalnego do klasycznego jazzu. (Jazzforum)
Podczas wakacji, w każdy czwartek Biblioteka zaprasza do galerii młodzież od 14 lat na popołudnia z filmem w bibliotece. Kino studyjne „Między książkami", obejmuje ofertę filmów młodzieżowych w kategorii od 13 lat. Projekcje są bezpłatne. Nie obowiązują zapisy.
W każdy wakacyjny piątek świdniccy bibliotekarze zapraszają do MediaStrefy czyli nowoczesnej czytelni biblioteki na bajkowe piątki. Pod tym hasłem kryją się wakacyjne projekcje bajek dla dzieci, które co piątek w godzinach 10.30-12.30, będą odbywały się w MediaStrefie.
Komentarze