Centrum Studiów Mediewistycznych, którego jednym z głównych celów jest realizacja szeroko zakrojonych badań edytorskich i inwentaryzacyjnych dotyczących dziejów Polski średniowiecznej, rozpoczęło swoją działalność na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Inauguracja nowej instytucji naukowej odbyła się 27 czerwca w Auli Interdyscyplinarnego Centrum Badań Naukowych.
Centrum Studiów Mediewistycznych jako nowy ośrodek naukowo-badawczy – jak powiedział rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, który otworzył uroczystość – jest emanacją pragnień i dążeń osób nie tylko związanych z KUL, ale także konsekwencją rozległej współpracy lubelskich historyków z badaczami z Polski i spoza granic kraju. – Nasze Centrum ma w swojej metryce ponad 100-letnią tradycję studiów humanistycznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – podkreślił rektor KUL, zwracając uwagę na wartość tych studiów i ich rozwój w okresie PRL-u.
– W tych trudnych czasach prawdziwym darem niebios okazali się inicjatorzy i pracownicy ośrodków naukowych, które działając na ogół ponad strukturami wydziałowymi dopracowały się niekiedy jedynych w swoim rodzaju owoców kultury naukowej – mówił ks. prof. Mirosław Kalinowski, podając przykład Ośrodka Historii Kultury w Średniowieczu, placówki, której początki działalności sięgają 1965 r.
– Dzisiejsza inauguracja Centrum Studiów Mediewistycznych wpisze się w bogaty dorobek wcześniejszych pokoleń, na pewno kontynuując ich badania i popularyzując je za pomocą cyfrowych środków komunikacji społecznej – dodał rektor KUL.
Z okazji inauguracji Centrum Studiów Mediewistycznych list gratulacyjny skierował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który badaczom średniowiecza i gościom inauguracji odczytał dr Tomasz Wicha z Komitetu Polityki Naukowej przy MEiN. Ponadto podczas ceremonii życzenia owocnych badań przekazał prof. Zdzisław Noga (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie), który jest przewodniczącym Rady Naukowej CSM. Wykłady inauguracyjne wygłosili prof. dr. hab. Tomasz Jurek (Instytut Historii PAN) oraz prof. dr. hab. Marek Walczak (UJ). Wystąpienia okolicznościowe (online) wygłosili też prof. František Šmahel z Czech oraz prof. Gábor Klaniczay z Węgier.
Centrum Studiów Mediewistycznych, którego pracami pokieruje dr hab. Paweł Kras, prof. KUL, ma za zadanie m.in. podjąć i realizować szeroko zakrojone badania edytorskie i inwentaryzacyjne dotyczące dziejów Polski średniowiecznej, wykorzystywać nowoczesne cyfrowe metody badawcze (digital humanities) w polskiej mediewistyce, a także umiędzynarodowić polskie badania nad średniowieczem.
– To jest szczególny moment dla nas wszystkich. Badamy historię, odległą historię, ale mamy też możliwość tworzenia historii i czuje się osobiście, że to jest ten moment, kiedy tworzymy historię – powiedział prof. Paweł Kras, który przedstawił historię powstania CSM, jego strukturę i zadania, a także licznych i wybitnych badaczy wspierających nowy ośrodek. – Mamy świetne zespoły, świetnych liderów, mamy znakomitą młodą kadrę, młodych pracowników, bardzo obiecujących, którzy zechcieli związać swoje losy z tym Centrum, a to dopiero początek – dodał.
Działania, które podejmie Centrum – na co zwrócono uwagę podczas inauguracji – to „krytyczne opracowanie i nowoczesne udostępnienie niepublikowanych dotąd materiałów źródłowych o fundamentalnym znaczeniu dla polskiej historii i kultury, obejmujących obszerne, liczące setki, a niekiedy tysiące jednostek, zbiory dokumentów i rękopisów.
– W efekcie tych prac zarówno polscy, jak i zagraniczni badacze i studenci otrzymają nowoczesne narzędzia badawcze do badań nad historią średniowiecznej Polski – podaje Centrum, zwracając uwagę, że do realizacji tych zadań powstał ogólnokrajowy, liczący kilkadziesiąt osób zespół badaczy specjalizujących się w źródłoznawstwie i edytorstwie źródeł historycznych. – Reprezentują oni różne ośrodki uniwersyteckie i instytuty Polskiej Akademii Nauk. Centrum podejmuje także współpracę z partnerami krajowymi i zagranicznymi, dzięki czemu ma szansę stać się platformą wymiany doświadczeń i szkolenia młodszych naukowców, inwestując w ten sposób w przyszłość polskiej mediewistyki – dodano.
Komentarze