Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 22:34
Reklama

KUL obchodził Święto Patronalne

  • Źródło: rzecznik prasowy KUL
KUL obchodził Święto Patronalne

Autor: archiwum KUL

Szczególną misją uniwersytetu katolickiego jest odkrywanie prawdy o Bogu, który jest miłością miłosierną – przypomniał podczas Święta Patronalnego KUL Metropolita Białostocki abp Józef Guzdek. Natomiast Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślił, że u źródła prestiżu i elitarności KUL leży wierność Ewangelii.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II obchodzi Święto Patronalne w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. – Dzisiejsza uroczystość kieruje nasze spojrzenia ku krzyżowi i przebitemu sercu Jezusa - przypomniał Metropolita Lubelski i Wielki Kanclerz KUL, zwracając uwagę, że Kościół ma swój początek w przebitym sercu Zbawiciela, a uniwersytety narodziły się z serca Kościoła. - Nic więc dziwnego, że założyciel KUL, ks. Idzi Radziszewski, zawierzył powstający uniwersytet Sercu Jezusowemu – podkreślił Wielki Kanclerz KUL.

Obchody Święta Patronalnego rozpoczęły się Mszą św. w Kościele Akademickim pod przewodnictwem abp. Józefa Guzdka, który rozpoczął homilię od przypomnienia, że Bóg jest miłością. To On pierwszy nas umiłował miłością bezwarunkową i posłał swego Syna jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy. Tak, jak poszukiwanie prawdy jest zadaniem każdego uniwersytetu, tak szczególną misją uniwersytetu katolickiego jest odkrywanie prawdy o Bogu, który jest miłością miłosierną. Służba prawdzie, jej odkrywanie i przekazywanie, jest zadaniem profesorów i wykładowców, a poszukiwanie prawdy to zadanie każdego studenta i doktoranta. - Współczesny człowiek, doświadczający kryzysu wiary i braku wiedzy religijnej, potrzebuje waszej naukowej dociekliwości, odwagi w stawianiu pytań i uczciwości w szukaniu na nie odpowiedzi. Szczególnie cenne są wasze wysiłki zmierzające do otwarcia się człowieka na tajemnicę Boga - dodał Arcybiskup zwracając się do społeczności akademickiej KUL.

– Wierność Ewangelii leży u źródła prestiżu i elitarności KUL – podkreślił podczas uroczystej akademii Rektor ks. prof. Mirosław Kalinowski. Elitarną pozycję uniwersytetu potwierdzają wyniki parametryzacji –  wszystkie parametryzowane dyscypliny otrzymały co najmniej kategorię B+. W ostatnim czasie kolejne trzy dyscypliny (nauki biblijne, nauki o rodzinie i biologia medyczna) otrzymały uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego, a do baz czasopism indeksowanych trafiły kolejne tytuły wydawane na KUL. Ks. Kalinowski podkreślił również, że dużą popularnością wśród kandydatów cieszy się kierunek lekarski, który zostanie uruchomiony w październiku – na 60 miejsc zgłosiło się już ponad 470 kandydatów. Przypomniał także o zaangażowaniu Centrum Heschela KUL w dialog polsko-żydowski oraz o ofercie KUL dla Polonii w ramach Studium dla Polonii i Polaków za granicą, a także o całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu w Kościele Akademickim, w której uczestniczy coraz liczniejsza grupa pracowników i studentów, również spoza KUL.

Święto patronalne było okazją do uhonorowania wielu pracowników uniwersytetu. – Państwa sukcesy to istotny wkład w rozwój i wzrost naszego Uniwersytetu – podkreślił Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. W gronie wyróżnionych znalazła się prof. Mirosława Ołdakowska-Kufel, która odebrała odznakę Zasłużony dla Województwa Lubelskiego, przyznaną za przedsięwzięcia badawcze dotyczące literatury, kultury, sztuki, języka pogranicza polsko-ukraińskiego. Z kolei ks. prof. Stanisław Janeczek oraz dr Anna Starościc zostali uhonorowani Nagrodą im. Anieli hrabiny Potulickiej za wybitne osiągnięcia naukowe wpisujące się w idee chrześcijańskiego humanizmu. Wyróżnienie zostało przyznane za trzytomową publikację „Filozofia społeczna”.

Podczas uroczystości dwie osoby odebrały dyplom doktora habilitowanego, a 64 młodych naukowców przystąpiło do promocji doktorskich. Uhonorowana została kolejna grupa wykładowców, którzy otrzymali wyróżniające oceny w ramach okresowej oceny nauczycieli akademickich. Dyplomy ukończenia studiów odebrała także grupa tegorocznych absolwentów, wśród których były pierwsze absolwentki pielęgniarstwa.

--


Podziel się
Oceń

Komentarze