Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą jest jedynym w kraju wydarzeniem, które prezentuje od wielu już lat twórczość muzyczną artystów ludowych w ich pierwotnym, nieprzetworzonym repertuarze ludowym. Od lat niezmiennym celem Festiwalu jest przegląd, ocena, dokumentacja i ochrona tradycyjnego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego zachowującego gwarę regionów etnicznych, grę na unikalnych instrumentach ludowych oraz popularyzację i ożywianie tych tradycji w społeczeństwie.
Festiwal organizowany jest od 1966 roku, w tym roku po raz pierwszy za organizację Festiwalu odpowiedzialne jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Przesłuchania eliminacyjne odbywały się od kwietnia do maja 2023 roku w różnych instytucjach partnerskich Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W ramach przesłuchań w województwie lubelskim odbyło się łącznie 10 spotkań: w Urzędowe, Pawłowie, Obszy, Parczewie, Włodawie, Żółkiewce, Rykach, Drelowie, Janowie Lubelski oraz Lublinie. W trakcie wojewódzkich eliminacji przesłuchano uczestników we wszystkich 4 kategoriach regulaminowych Festiwalu. Ogółem wzięło w nich udział około 122 wykonawców, które kultywują polskie tradycje ludowe. Do Finału Wojewódzkiego w Lublinie zakwalifikowało się 60 wykonawców z województwa Lubelskiego. Spośród tych uczestników wybrano 32 wykonawców, którzy zostali nominowani do udziału w 57. Ogólnopolskim Festiwalu we wszystkich kategoriach. Eliminacje odbywały się również w innych regionach całego kraju. Przeprowadzono je w około 40 miejscowościach z 12 województw. Z tych 12 województw nominowano łącznie wystąpienia na scenie festiwalowej 110 wykonawców we wszystkich kategoriach regulaminowych Festiwalu. W sumie na scenie konkursowej w tym roku weźmie udział około 550 osób.
W tym roku Festiwal rozpocznie się 22 czerwca, w czwartek, od Ogólnopolskiego Seminarium Folklorystycznego a zakończy się w niedzielę, 25 czerwca, w niedzielę, koncertem zespołu Tołhaje.
Komentarze