„Całożyciowa KreAktywność" to pierwsze międzynarodowe wydarzenie łączące środowisko akademickie z organizacjami pozarządowymi, osobami pracującymi w obszarach animacji kultury i społecznej. Realizowane jest w związku z przyznaniem Lublinowi tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży na 2023 rok.
– Edukacja pozaformalna jest istotnym elementem kształcenia młodych osób, zdobywania i rozwoju ich kompetencji, uczenia się o świecie. Pozwala na wzmocnienie i uzupełnienie umiejętności nabywanych na kolejnych etapach edukacji szkolnej. W ramach Kongresu, oprócz paneli dyskusyjnych i warsztatów, zaplanowaliśmy również wizyty studyjne m.in. w Akademickim Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka czy w przestrzeniach integracyjnych Spilno i Baobab. Będą one okazją do spotkania uczestników wydarzenia z praktykami integracji międzykulturowej, animacji społecznej i kulturalnej – mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.
Kongres skierowany jest do szerokiego grona osób zajmujących się teorią i praktyką edukacji pozaformalnej, m.in. przedstawicieli organizacji pozarządowych, osób uczących się, kadry nauczycielskiej, pracowników uniwersytetów i innych ośrodków naukowych czy przedstawicieli instytucji kultury. Najważniejsze cele wydarzenia to podjęcie międzysektorowej debaty nad zakresem, formami oraz funkcjami edukacji pozaformalnej w Polsce i na świecie oraz stworzenie platformy współpracy między jej podmiotami w wymiarze międzynarodowym i lokalnym. Specjaliści podejmą także temat wypracowania rekomendacji, popularyzacji metod edukacji pozaformalnej oraz możliwości ich wykorzystania w praktyce. Kongres będzie też okazją do zaprezentowania dobrych praktyk realizowanych w tym obszarze w Polsce i za granicą.
Komentarze