31 maja 2023 rozpoczyna się w Lublinie zjazd Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego z udziałem ponad 1600 dermatologów. Udział weźmie ponad 200 wykładowców i wygłoszonych zostanie ponad 300 wykładów.
Zjazd będzie poświęcony nowoczesnym metodom leczenia między innymi takich chorób jak atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, łuszczyca, trądzik różowaty, chłoniaki pierwotnie skórne, bielactwo i wiele innych.
Istotnym, przełomowym tematem zjazdu będzie nowa grupa leków , którą można stosować w leczeniu łysienia plackowatego. Po takim leczeniu znaczący odrost włosów obserwuje się tylko u części osób, ale jest to ogromny postęp, zważywszy, że dotychczas nie było żadnego leku przeznaczonego do leczenia łysienia plackowatego.
Połowę chorych na łysienie plackowate stanowią dzieci, dla których choroba jest często przedmiotem frustracji i dręczenia przez inne dzieci w szkole.
Zakres działania dermatologów, który dotychczas obejmował głównie farmakoterapię chorób skóry, rozszerzył się w ostatnim okresie znacząco o umiejętność uzupełnienia leczenia właściwą pielęgnacją skóry z jednej strony aż do skomplikowanych technik dermatochirurgicznych z drugiej.
Dyskutowane będą najnowsze dane o przyczynach rozwoju przewlekłych chorób skóry , w tym między innymi o roli bakterii i innych drobnoustrojów (mikrobiomu) w rozwoju tych chorób.
Część wykładów będzie poświęcona dermoskopii, trichoskopii i dermatopatologii.
Zjazd jest połączony z obchodami 100-lecia Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Z tej okazji m.in. wydano monografię pt. „100 lat Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego” (red. R. Białynicki-Birula, L. Rudnicka), nakręcono film na temat 100 lat rozwoju Towarzystwa i wybito pamiątkowy medal.
Znaczącą międzynarodową pozycję polskiej dermatologii może potwierdzać fakt, że gośćmi obchodów 100-lecia są prezesi trzech największych towarzystw dermatologicznych na świecie, prof. Lars French (prezes International League of Dermatological Societies), prof. Martin Rocken (prezes Europejskiej Akademii Dermatologii) i Seemal Desai (prezes Amerykańskiej Akademii Dermatologii) oraz profesorowie z Uniwersytetu Harwarda, Yale i wielu innych.
Komentarze